| Sim1 a întrebat:

Cum pot sa stergi amintiri neplacute din creier ( intrebare de neurologie)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Priveste inainte, nu te uita inapoi. Traieste prezentul nu trecutul. Traieste acum si aici!

| sierra1 a răspuns:

Toarnă peste ele altele noi şi plăcute

| MihaiNicu23 a răspuns:

Daca iti vei face mult mai multe mai multe amintiri placute vei mai scapa din cele neplacute.

| ziftode a răspuns:

In momentul asta nu se poate
dar
daca nu cumva suferi de Hyperthymesia
https://en.wikipedia.org/wiki/Hyperthymesia
atunci amintirile neplacute tind sa se estompeze in timp

| Lostlyric a răspuns:

Raspuns de neurologie: domeniul SF deocamdata. Pentru ca metodele care au ca efect amnezia nu pot separa inca amintirile neplacute de cele placute. "Deocamdata" deoarece se fac studii experimentale ce vizeaza selectia lor. Cercetatorii din Neurologie au ajuns la concluzia ca fiecare amintire pe care o avem este blocata in conexiunile neuronale. O amintire este formata cand anumite proteine stimuleaza celulele cerebrale si formeaza noi conexiuni. Cu alte cuvinte, stiinta neurologiei evolueaza in domeniul acesta pentru ca acele conexiuni vor creea anumite pattern-uri sau un intreg circuit cerebral care poate fi rescris.
Semnale plauzibile sau mai putin plauzibile pentru specificitatea acestui subiect incep sa apara mai peste tot:
https://www.youtube.com/watch?v=qyb8Ah3jChw
https://www.telegraph.co.uk/......ories.html
Dar un raspuns mai apropiat noua: O amintire este inmagazinata in creierul nostru si va sta acolo pana o vom accesa din nou. Raspunsul este in acea accesare. Daca o accesezi des, aceasta va parea reala si va creea un disconfort din ce in ce mai mare, pana va ajunge in pragul durerii. Deci, nu o accesa. "Inlocuitul" amintirilor neplacute cu cel al amintirilor placute va face ca cele dintai sa-si piarda din puterea de a ne afecta in vreun fel. Minte-te frumos. :)

| Victoria18 a răspuns:

Niciodata nu le poti sterge, doar ajungi la un moment dat sa nu te mai afecteze. Timpul le rezolva pe toate.

| frunzarescu a răspuns:

Sunt mai multe substante pentru stergerea creierului: Stalinskaya, Johnny Walker, Finlandia etc chiar si medicamentul romanesc V33.