| ionela86 a întrebat:

Cum pot scapa de alunite? Exista vreun tratament?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| danut a răspuns:

In general este bine sa lasi alunitele in pace, pot duce chiar la deces. Totusi exista un tratament natural care da rezultate uimitoare si este fara vreo interventie directa asupra alunitei. Se i-a o tulpina de rostopasca (intre luna a 3-a si a 7-a de vegetatie), se stoarce lichidul din tulpina (frunze, etc) si se unge alunita cu lichidul din ea. In timp alunita isi pierde culoarea devenind ca pielea, apoi in timp dispare. Tratamentul este destul de indelungat dar cu sanse foarte mari. Rostopasca este singura planta din tratamentul natural al cancerului si a altor boli grele, nu se consuma ca ceai sau infuzie.

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai.eu am avut 2 alunitse pe picior si le.am rupt. straight face. adica mna. si n-am patit nimic. thinking
: )

| Neymar10 a răspuns:

De obicei nu poti...dar sunt cateva metode...una e laserul si mai sunt cele chirurgice
Laserul se foloseste de obicei in cazul alunitelor de dimensiuni mici. Totusi, nu este un procedeu folosit foarte des pentru ca laserul nu are puterea de a penetra tegumentul suficient de mult astfel incat sa extirpe alunita in totalitate. Tocmai din acest motiv, procedeul este recomandat doar in cazul alunitelor superficiale.

| zufi a răspuns:

Poti sa scapi de ele prin mai multe metode. dar de cele mai multe ori raman semne
cea mai eficienta metoda e laserul

| nicola_2278 a răspuns:

Buna. Te sfatuiesc sa consulti un medic dermatolog si sa-ti urmaresti cu atentie alunitele. Daca-si schimba forma, culoarea si daca apar peste noapte trebuie urgent consultat un dermatolog. Nu e de gluma cu ele. Sfatul nu e dat doar ca sa raspund cuiva, o sa vezi ca peste tot unde gasesc subiect legat de alunite rog pe toti sa faca o vizita dermatologului si asta pentru ca am avut un caz in familie terminat cu bine, dar care ne-a dat extrem de mari emotii. Numai bine!