| Duta_Cosmin_1986 a întrebat:

Cum poti scapa de alunite? Exista vreo alifie.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Holy2010 a răspuns:

Nu exista nici o alifie. Si nici sa nu incerci sa aplici mizerii corozive destinate negilor pentru ca iti face mai mult rau. Dupa un consult dermatologic si o dermatoscopie a leziunilor se pot trata ori laser ori prin excize chirurgicala tip "punch biopsy" sau excizie cu zona de siguranta oncologica in caz de suspiciune. Piesa operatorie astfel obtinuta o sa fie trimisa la laborator pentru examen histopatologic.

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Se poate scapa doar printr-o operatie cu laserul la acordul dermatologului ca esterparea lor nu duce la cancer de piele.

| Florentina9210 a răspuns:

De ce vrei sa scapi de ele? Sunt chiar dragute. Acum depinde si unde sunt localizate.