| bebelusadulce17 a întrebat:

Cum pot scapa de cearcane? Sunt mari si se vad urat.As vrea sa scap de ele nu sa le acopar.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Fa-ti niste analize, du-te in primul rand la medicul tau de familie, iti va scrie trimitere gratuita. Cearcanele sunt semne vadita de boala si trebuie descoperita afectiunea de care suferi.

| Zenithf a răspuns:

Nu ai o problema ascunsa la ficat sau altceva? De multe ori, cearcanele sunt un semn al unei suferinte fizice. Normal, ar trebui ca cearcanele sa se retraga daca cauza este eliminata. Dormi suficient, sau ti-e somnul odihnitor? Iti menajezi sanatatea, in special organele care sunt sensibile/bolnave? Te hidratezi suficient? Si dupa tratamentele interne sa treci la tratamente externe, masti tonice, cataplasme, etc. Ai grija si cu dieta, mai putine grasimi, iar seara sa mananci doar o salata de fructe sau legume. thinking

| Dianné a răspuns:

Sa dormi cat mai mult, sa iti faci masti din fructe, sa iti dai in fiecare seara cu o crema pentru fata, sa te cureti cu malai grisat.Sa iti faci bai relaxante cu spuma, si sa insisti cu sapunul.Sa mananci sanatos si la ore fixe.
Pupicikiss

| jana_2486 a răspuns:

Daca ai cearcane de mica nu ai ce face.dk ai cearcane de acum.ar trebui sa faci niste analize.sange + urina

| gabriella_1970 a răspuns:

In primul rand trateaza problema de la interior. 2 litri de apa pe zi, 8 ore de somn si o dieta echilibrata iti vor mentine piele hidratanta si te vor ajuta in lupta cu cearcanele. Apoi prepari un ceai, lasi frunzele in apa si sa bagi totul la congelator (eventual intr-un recipient special) pentru a obtine cuburi de gheata. Tine cuburile de gheata pe ochi (deasupra unei dischete demachiante) timp de 20 de minute.Chiar si castravetii si sucul de cartofi te ajuta.Nu uita de ochelarii de soare cand iesi afara, si in fiecare seara inainte de culcare aplica un gel sau o crema pentru cearcane.DE asemenea, pe internet poti gasi o gramada de masti folositoare.Mult succes!

| chocolate3755 a răspuns:

Cureti un cartof, il speli, il pui putin in frigider(5-7 min), apoi tai 2 felii groase si le pui pe ochi.Stai asa 15 min, cind o parte se incalzeste, intoarce felia pe partea cealalta.Succes,sper ca te-am ajutat

| Vanity a răspuns:

Hey! Si eu am cearcane maari, dar de la un timp s-au mai " cumintit". Pentru estomparea cearcanelor, poti aplica dedesubtul ochilor comprese cu ceai de albastrele alternandu-le cu cele de musetel cald. Eficiente impotriva cearcanelor pot fi insa si compresele reci cu ceai de sunatoare. Pentru atenuarea cearcanelor, in zona de sub ochi mai pot fi aplicate si felii de castravete sau de cartof crud.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca cu gheata.Maseaza in fiecare dimineata/seara(sau si dimineata si seara, daca-ti permite programul)zona cu o bucata de gheata(1/3 dintr-un cub pentru fiecare cearcan)pana se topeste complet. Dupa o saptamana se vor observa primele rezultate.

| bebelusadulce17 explică:

O sa incerc tot ce mi-ati scris.Programul meu de somn e de la ora 24:00 pana la ora 10 dimineata.