| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot scapa de cojile din cap?
am incercat tot felul de sampoane dar nimic, multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Du-te la dermatolog, poate fi o dermatita seboreica.

| eni a răspuns:

Du-te la un dermatolog, si ca o recomandare samponul de la bioderma e forte bun, Node K, se numeste, si este si crema, cu care te dai inainte ca sa inmoaie cojile, dupa care se spala cu samponul.Se lasa pa cap 5-10 minute. E putin scump dar la mine a dat rezultate.Intreaba si farmacistul sau dermatologul de acest produs, vezi ce o sa-ti spuna.

| elyssa20 a răspuns:

Rebuie consultat un doctor dermatolog. poti avea psoriazis, si eu am si am avut coji ca ale tale in cap si cu tratament am scapat de ele din cap nu si de pe piele.

Psoriazisul este o afectiune cutanata cronica, cu evolutie de lunga durata, caracterizata prin aparitia unor placi rosii (eritematoase), proeminente, bine delimitate, acoperite de scuame groase („coji"), albe-sidefii, usor detasabile.
Psoriazisul afecteaza, în general, zonele de extensie ale corpului (coate, genunchi, lombe, zona de insertie a parului la nivelul scalpului), sau unghiile, dar psoriazisul poate afecta orice alte zone ale corpului. De asemenea, psoriazisul poate sa se însoteasca de afectarea articulatiilor-psoriazis artropatic sau artrita psoriazica."

sanatate multa!