| Simona020 a întrebat:

Cum pot scapa de cojitele din par? De multa vreme am aceasta problema indiferent de samponul folosit. Dupa ce ma spal, 2-3 zile nu am nimic dar apoi imi apar pe scalp niste coji foarte mari, care par a fi matreata si nu reusesc nici cum sa scap de ele. Tinand cont ca ma dau si cu fixativ, acesta le inmulteste si mai tare. Cum pot scapa de ele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| kzd a răspuns:

Du-te la dermatolog, o sa iti dea o reteta pentru problema si o sa se rezolve.

| stlucian a răspuns:

Foloseste la spalat sapun cu sulf.Nu miroase bine dar dupa aia un balsam s-au un sapon te va ajuta!
(il gasesti in farmacii)thumbs up

| stlucian a răspuns (pentru stlucian):

Va dura cam o saptamana!

| pietrean a răspuns:

Exista matreata uscata si matreata grasa.Este nevoie, pe langa alegerea samponului adecvat felului tau de par si de suplimente pe baza de zinc si seleniu, acestea intervenind in scaderea secretiei sebuumului.Fixativul nu influenteaza aparitia matretii, ci face rau aerisirii parului.Seara,trebuie sa perii parul, pentru a "descalci" firele de par intepenite de fixativ. Poti merge si la un dermatolog, sa vezi ce-ti spune!

| Almássy a răspuns:

Am auzit undeva ca s-ar putea sa apara de la ''masturbare'' sau ceva de genul asta.

oricum si eu am avut problema asta. cojile sunt ca matreata si mai mari.
ia-ti un sampon head & shoulders de menta.subliniez sa fie cu menta si sa nu il iei de pe la orice magazin ia-l de undeva de incredere pentru ca mai sunt din astia care il cumpara ieftin de la contrabanda si nu are nici un efect.

eu asa am scapat de ele doar cu samponul ala.

| Almássy a răspuns:

De fapt daca imi aduc bine aminte prima data cand am scapat de cojite am folosit asta:http://www.headandshoulders.ro/ro-RO/colectie/ocean-energy.jspx

| Simona020 explică:

Va multumesc pentru sfaturi. Azi am incercat uleiul de ricin. Am stat cu el in cap dupa care m-am spalat. Acum nu mai am, dar sa vedem cat dureaza "minunea". De spalat ma spal cu head & shoulders, am cumparat toate gamele; mere, lamaie, menta, normal. degeaba. Cat despre masturbare, sunt maritata si cu un copil laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Elimina fixativul, nu te mai da cu el, poate esti alergica