| eu_3300 a întrebat:

Cum pot scapa de cosuri (cat se poate de repede) nu le mai suport, zineritul este bun si pentru petele rosi ramase de la cosuri? (sau in locurile unde sunt rosu sunt cosuri sub piele?)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| anka a răspuns:

Incearca tratamente naturiste: http://anka-flame.iblogger.org/? tag=acnee

| ღ♥•º°mariposa°º•♥ღ a răspuns:

Cel mai bine este sa nu te iei dupa ceea ce iti recomanda celelalte persoane pentru ca fiecare are o diferita forma de acnee.In primul rand mergi la medicul de familie sa iti dea o trimitere la dermatolog(ca sa nu platesti ) apoi el se va uita la tine si iti va scrie pe o foaie un tratament.cu acea foaie mergi la medicul de familie sa ti-o dea cat se poate din ea compensata, iti zic acest lucru deoarece sunt f scumpe tratamentele.Eu am facut asa, am o saptamana de cand am inceput tratamentul cu azitromicina (9 pastile pe o luna-sunt f puternice si produc arsuri la stomac insa se pot folosi niste pastile ce înlătura durerea), skinoren gel si anticonceptionale diane 35. Acum, daca vei merge cu siguranta iti va da alt tratement. Zinerytul este bun (la mine nu prea a fost big grin ) atata timp cat il folosesti si nu face nimic in ceea ce priveste petele rosii ramase de la cosuri. Din ce am observat are acelasi efect ca si lamaia pentru ca ambele usuca. Sper ca te ajuta, oricum inainte ar fi bine sa te consulti si cu parintii sa vezi daca sunt de acord sa mergi la dermatolog, insa asta este cea mai buna solutie dupa parerea mea. Sper ca pe viitor sa iti treaca.Bafta multa!

| Anonimatttt a răspuns:

Buna! Si eu am aceeasi problema ca tine.asa ca am fost la farmacie si am cerut ceva foarte bun pentru cosuri si mi-a dat Erifluid.pe prospect scrie ca trebuie folosit 3 luni... mi-am cumparat o sticluta(deoarece este o lotiune) si in 2 zile nu mai aveam cosuri.decat 1-2 atat.am mai continuat sa ma dau cu el inca o luna iar acum nu mai am nici un cos.succes

| Baby a răspuns:

Deci in primul rand : nu iti mai cumpara creme dupa ce ai auzit, ca nu o sa te ajute cu nimica.
Du-te la dermatolog, din cate stiu, daca ai trimitere de la medic, prima consultatie e gratuita.Dermatologul iti va prescrie creme si geluri pentru tipul tau de ten. Eu am fost si am scapat de ele in o luna. Au mai aparut cateva dar le dau ori cu crema de galbenele, ori cu o crema pe care mi-a dat-o dermatologul si imi dispar dupa vreo saptamana.
Succes:*

| 알리나 a răspuns:

De când tot încerci sa gasesti lotiunea minune pentru a scapa de acnee, e foarte greu sa afli daca acel produs va da rezultatele dorite pentru tenul tau, înainte de a-l cumpara. si, cu atâtea produse cosmetice scumpe aflate pe piata, cum ai putea sti care e cel mai bun pentru tine?

Poti scapa de acnee foarte simplu, în numai trei zile, prin metode naturiste!

Bicarbonat de sodiu. Este deosebit de eficient în a-ti exfolia tenul, îndepartând celulele moarte si permitând porilor s[ respire. Aplica o lingurita de bicarbonat de sodiu pe o cârpa umeda si maseaza-ti usor fata cu ea. Apoi, clateste-te bine si usuca-ti fata cu un prosop moale.

Albusurile de ou. Sunt foarte bogate în proteine si pot fi folosite ca o masca vindecatoare pentru pielea ta. De asemenea, albusurile de oua sunt apreciate pentru ca pot absorbi grasimea de pe piele. Spargi un ou, separi galbenusul de albus si apoi bati cu o lingura albusul, pâna devine usor spumos si îl aplici pe fata. Dupa un sfert de ora, te clatesti bine cu apa calduta si asta e tot.

Ulei de arbore de ceai. Îl gasesti în orice farmacie. Folosestel cu încredere, iti va îndeparta toate bacteriile de pe piele.

Faina de ovaz. Aceasta este foarte buna pentru a absorbi grasimile eliminate prin porii tai. Amesteca faina cu un pic de apa, pâna devine o coca moale, si apoi pune-ti-o pe fata, ca o masca, pe care o îndepartezi dupa 10 minute cu apa calduta. Daca repeti acest procedeu timp de trei zile, vei avea o piele fina si lipsita de cosuri.

Aloe Vera. Aceasta planta este extrem de apreciata pentru virtutile sale terapeutice: pe lânga altele, previne cicatricile si petele de la acnee. Iei o frunza de Aloe Vera si iti masezi fata cu gelul pe care îl lasa. Dupa un sfert de ora, timp în care gelul de Aloe Vera iti penetreaza porii, ti-i curata si iti hidrateaza pielea, poti merge sa te speli cu apa calduta.

| alisha19 a răspuns:

Am avut si eu.Am mancat putina drojdie in fiecare zi. Mi-au trecut. Fundita?
Merge.Nu mint. A si nu e drojdie uscata la plic.Sa iei dinailalta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu va spun incercati cu produse naturiste eu asa am incercat si m-am scapat de ele in 6 zile cu albusi de ou si cu bicarbonat de sodiu

| deeaalexa23 a răspuns:

Buna! am si eu o problema mi-au aparut dintr-o data niste pete pe ten care nu se mai trec.am incercat cu brevoxyl, zinerit, remedii naturale si nu am reusit sa scap de ele.partea buna e ca nu se observa decat daca te uiti atent dar ma deranjeaza foarte tare.va rog ajutati-ma!