| vivalavida a întrebat:

Cum pot scapa de depresia majora

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Ralucutsa a răspuns:

Depresia are un impact major asupra corpului uman iar manifestarile biologice reflecta dereglarile metabolice si dezechilibrele provocate. Daca depresia apare ca efect al unei afectiuni cronice, simptomele bolii respective sunt amplificate. Pot aparea si situatii cand asocierea depresiei cu o afectiunea deja prezenta genereaza alte afectiuni cronice.

Din punct de vedere psihologic, gandirea persoanelor depresive este blocata asupra unui eveniment sau a unei serii de evenimente. Raportand evenimentele respective la sistemul de valori asimilat, individul le va evalua negativ. Apare astfel conflictul intre sistemul de valori si evenimentele petrecute. Individul retraieste in plan mental acele evenimente, incercand sa le solutioneze insa fara reusita. Din acest motiv persoanele depresive par absente, neimplicate in viata sociala si inchise intr-un univers al lor. Bolnavul se invinovateste pentru ceea ce s-a intamplat si ii sunt afectate negativ stima de sine si increderea in propria persoana. In cazul stadiilor avansate, suicidul este perceput ca o solutie viabila. Sunt alterate perceptia realitatii si conceptia despre viata.

Avand in vedere acest context, vindecarea depresiei necesita urmarea unui tratament complex. Acupunctura si fitoterapia tonifica psihicul uman si ii furnizeaza resursele energetice necesare pentru procesul de vindecare. Sunt tratate afectiunile datorate depresiei sau cele care au provocat depresia. Dialogul medic-pacient va contine si etape de solutionare a conflictelor psihologice, pacientul fiind indrumat sa accepte evenimentele petrecute fara a le aproba din punct de vedere moral sau afectiv. De asemenea, pacientul va trebui sa accepte ca trecutul nu poate fi schimbat. Depasirea si solutionarea conflictelor existente se realizeaza cand pacientul a asimilat aceste concepte in gandirea si comportamentul sau.

6 răspunsuri:
| kayla a răspuns:

Cu ajutorul unui psiholog

| brosu a răspuns:

Ca să scapi de depresia majoră trebuie să parcurgi mai mulţi paşi. Primul şi cel mai important, este să depistezi cauza cu ajutorul unui specialist. Fără să ştii care este cauza nu poţi face nimic eficient.
Un alt pas important este să te străduieşti mai mult să vezi partea plină a paharului, să îţi propui ca pe zi ce trece să gândeşti tot mai pozitiv. Putem vorbi din când în când.

| Carlaaa a răspuns:

Mi s-a intamplat si mie. ai nevoie de mult sprijin din partea TUTUROR.
Poate chiar si de ajutor specializat, depresia nu este nebunie.
Depinde de natura depresiei.
Daca este una cauzata de dragoste ai nevoie de un refugiu, de multa inghetata si ciocolata, nu de filme siropoase sau drama, de multa tarie de caracter, si de multa motivatie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Consulta un psihiatru.

| dddddadada a răspuns:

Sa nu asculti rock ar fi o idee

| Sol27 a răspuns:

Cred ca ar trebui sa mergi la un psihiatru sa faci cateva sedinte.

daca esti elev [poti apela si la psihologul scolii

hee hee

succes:*