| KitanaBlue a întrebat:

Poți înnebuni de la 1, 5-2 ani de gânduri negative și depresie(depresia nu e majoră)?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| DovleacTurbat a răspuns:

Diagnosticul de depresie este pus de tine sau de specialist?
De ce nu te duci la psihoterapie și chiar psihiatrie pentru o schemă de tratament. Vei scăpa și de gânduri negative. Ține -ti mintea ocupată, ia ți un job, găsește ți un hobby, citește, ieși afară, ascultă ți muzica favorita, du te la pescuit, drumeții etc.
Nu te închide în casă.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, orice este posibil!
Poti inebunii si in 6 luni daca ai o situatie atat de grava, incat sa te duca la nebunie, sau o depresie severa.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Deja daca ai in cap doar depresie si ganduri negative, nu esti tocmai sanatos.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Suferi de overthink. Depresia este foarte grava ( cea clinica) nu închipuită. Dar și aia daca o ai nu înnebunești, bolile psihice care se încadrează în handicap mintal sunt psihozele și schizofrenia nu depresia. In schimb îți poate afecta serios funcția cognitivă și limbajul daca te auto-izolezi.

| MrAM a răspuns:

Daca e vorba de tine si ai adresat tu intrebarea nu. Daca inebuneai nu mai aveai cum sa te gandesti la asta. Insa da se poate, se poate si intr-o perioada mai scurta. Depinde de persoana, de socul emotional si de alti factori. Si binenteles ce anume intelegi tu prin a inebuni

| KitanaBlue explică (pentru MrAM):

Da, este vorba despre mine deci ar trebui să mă calmez?
De ceva timp parcă nu pot sta deloc pe loc și mă invadează gândurile toată ziua și nu mă pot concentra la activități și am probleme cu somnul

| MrAM a răspuns (pentru KitanaBlue):

La cum descrii tu treburile e vorba de anxietate. Gandeste-te de cand a inceput treaba asta, ce anume te face sa te simti in felul asta. Sigur te-a speriat ceva anume/ingrijorat. Me mine ma ajuta socializarea, mersul la sala/sport, dieta echilibrata, citit, meditat, plimbari in natura. Si obiective de viitor care sa ma motiveze si sa ma tina ocupat. Acum in cazul tau poate e vorba de altceva.