| booboorooza a întrebat:

Cum pot scapa de frica de ace?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| dulc3'maria a răspuns:

Se numeste Belonefobia:frica de ace "spun specialisti"
Un secret important este sa practici sinceritatea. Obisnuieste-te sa te intrebi, de fiecare data cand te framanta ceva:care-i problema? Nu-i nevoie sa o marturisesti nimanui, mai ales daca e vorba de ceva care nu-ti place.
Fobia este, de fapt, o teama irationala si obsedanta referitoare la anumite obiecte sau la anumite situatii. Fobiile pot invada oricare dintre obiectele si situatiile realitatii de care experienta individuala se leaga intr-un mod oarecare.
O formula miraculoasa prin care putem scapa de fobie nu prea exista... Exista totusi alternative pe care le putem folosi cu succes.
Se cunoaste foarte bine ca pentru a-ti invinge frica trebuie sa o infrunti. Este perfect valabil si in acest caz. Cel mai adesea, tratamentul fobiilor se refera in principal la expunerea persoanei fobice la stimulul care ii produce teama, pana cand senzatia de spaima sau de frica disparewinking
Asa ca daca ai de facut o injectie fa-o si nu te gandi inainte sa te duci la cabinet ca vei avea de facut o injectie, du-te fara frica ca doar nu mori dintr-o intepatura mica ca de tantar, nu doare asa rau insa frica te face sa simti durerewinking

8 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Incerci atunci cand faci o injectie sa nu te gandesti la asta. Si mie imi era foarte frica dar m-am obisnuit cu ideea.

| hamsterx a răspuns:

Fiecare om are cel putin o frica pentru ceva anume. mie personal mi`e frica de foc si de tarantule straight face cat despre problema ta, nu stiu dk poti scapa, fara ajutor psihologic, cunosc o fata care de fiecare data cand vede un ac [de injectie, mai precis] lesina... sad

Răspuns utilizator avertizat
| Mony_4137 a răspuns:

Si eu am avut o problema cu acele. Nu suportam sa vad cum primeste cineva o injectie. Nici in filma, in realitate nici nu mai are rost sa vorbim.
M-am obligat sa ma uit de cate ori am avut ocazia, si acum am scapat de oroarea aceea. happy

| Jonsdottir a răspuns:

De ce? Vrei sa bagi in vena?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa nu te uiti cand ti se face injectie si gandeste-te cu totul la altcevawinkingeu am scapat de frica de ace la 7 anihee heein acest modwinking.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti cumperi tu-booboorooza un arici si-l cresti de mic. ii dai papica, vorbesti usor cu el, il intrebi despre esenta vietii, puneti un film si creati o relatie cordiala, ca-n familie.Il vei iubi pe arici ca pe copilul tau si uite-asa, incet-incet, te vei trezi ca-l tii in palma, ca va faceti poze cu prietenii, ii vei organiza ziua de nastere, si cand albumul foto va fi plin, tu, stergandu-ti o lacrima vei spune:"ce-aveam, oameni buni, de ce sa-mi fie frica de ace?"

| miricriss_6196 a răspuns:

Tuseste usor in timpul injectiei. Explicatia:creierulva fi concenttrat pe tusa si va uita de injectie. sper ca te-am ajutat.