| raluca_8263 a întrebat:

Cum pot scapa de negi? Dau fundita celui mai folositor raspuns.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
18 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Exista la farmacii o solutie foarte buna "Cryopharma". Ti-o recomand.;) :) Aici poti sa citesti mai multe despre ea: http://www.efarma.ro/products.php?id=3453

Elianna
| Elianna a răspuns:

Nitrat de argint, rostopsca sau bitter suedez.
http://sfaturi.eva.ro/......-3998.html

| gabriela a răspuns:

Nu amana, scapi usor si definitiv la dermatolog!

| Ancutsa a răspuns:

Buna, Raluca!

si sora mea a avut negi dar a dat cu rostopasca si au trecut imediat, nu mai pune mana pe ei ca asa iti va aparea mai multi.

Bafta! :*

| cornculapte a răspuns:

Mergi la farmacie si intrebi de ceva crema pentru negi (cred ca ti-o prepara la farmacie). A avut o colega si mi-a dat si mie, dar nu mai stiu cum ii zice. Era foarte buna. Iti rodea negul pana in radacina, dar era foarte important sa nu-ti pui pe piele pentru ca provoaca arsuri. Dupa putin timp s-a desprins negul de deget ca ceara dupa ce se usuca, iar acum nici urma de neg. happy

| Yang a răspuns:

Unge negii, dimineaţa şi seara, cu un tampon îmbibat în tinctură de propolis. Până la dispariţia lor, se recomandă să se administreze zilnic câte trei picături de propolis, deoarece acesta e un puternic antibiotic natural.

- Timp de 15 zile, tamponează negii cu ulei de ricin. Fă o pauză de zece zile, după care repetă tratamentul.

- Cea mai simplă metodă de a scăpa de bubele nedorite este una băbească: aplicarea de usturoi pisat stropit cu oţet de mere. Amestecul nu trebuie să depăşească perimetrul negilor.

- Benefică este şi tinctura de rostopască. Se aplică pe suprafaţa negilor câte două picături, timp de o lună. Puteţi folosi şi picături de rostopască proaspătă, pe care le turnaţi pe fiecare neg.

- Utilă în tratarea negilor este şi tinctura obţinută din lăstari de ienupăr şi vodcă. Se lasă la macerat trei săptămâni, iar cu amestecul obţinut se ung bubele de două ori pe zi. Tratamentul se va urma maximum cinci săptămâni. Sau incearca DUOFILM il gasesti in farmacie un unguent de 3 ori pe zi.

| ☆ Danny☆ a răspuns:

Cu frunze de rostopasca. zdrobeste o frunza si aplic-o pe negi. repeta de cateva ori si vei vedea cum scapi de ei.

| D A R i U t S s A a răspuns:

Prin operatie happy

| TabooR a răspuns:

Da-ti cu Violet de gentiana si va disparea iti spun din propia experienta

| EvaTramell a răspuns:

Plasture de la farmacie este foarte bun. Vei scapa in cateva zile de elhee hee.

sau :

Duofilm colodiu" -solutie pentru aplicare locala si dupa mai multe aplicari, nigeii disparusera.

| PuяpℓeMusic a răspuns:

Nitrat de argint sau Rostopasca.

| mary_5801 a răspuns:

Eu am scapat cu frunze de rostopasca

| чnÐяч a răspuns:

Pai banuiesc ca tot umbli la el nu? Pai am avut si eu unul si am scapat de el prin cea mai simpla metoda:L-am lasat in pace pur si simplu nu am mai umblat la el si sa uscat si a picathappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tai unpic din neg pana curge sange si apoi dai cu rostopasca chiar daca te ustura putin

| georgy10 a răspuns:

Sunt mai multe modalitati:
-eu am avut la picior si a trecut dandu-mi cu lichidul de la rosropasca(daca nu stii cum arata cauta pe interet)
- sora mea a avut pe mana foarte multi, dar in aproximativ 6 luni i-au disparut.