| cocacola_7093 a întrebat:

Buna TPU cum pot scapa de raul de autocar/ masina?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Anca0402 a răspuns:

Metoclopramid luam si eu cand eram mai mic. Sufeream tare de rau de masina/autobuz/autocar. De cativa ani m-am mai obisnuit, dar se intampla uneori sa mai am simptome, insa nu atat de urate. Uneori putina greata dar cam atat. Metoclopramid nu stiu in ce masura te ajuta, stiu doar ca provoaca somnolenta, si dormind nu mai resimti, sau cel putin nu atat de tare raul de masina. Nu exista o metoda concreta de a scapa de raul de masina. Teoretic daca esti sofer, poti sa fii cel mai "cu rau de masina" om, dar la volan nu ai nici o problema. Mie mi se intampla sa resimt unele lucruri chiar daca sunt la volan. Raul de masina se manifesta din cauza ca partile care se "ocupa" de mentinerea echilibrului tau, care se afla in urechea interna (despre asta documenteaza-te tu mai bine, pentru ca nu cunosc exact termenii) nu pot "intelege" ca tu stai pe loc (in masina), chiar daca te misti. mai sunt si virajele, care contribuie la confuzia creata in creierul tau. Poti citi mai multe aici: http://www.medicina-naturista.ro/......asina.html Pot sa-ti mai zic ca depinde mult si de psihicul si de starea ta. Spre exemplu, de multi ani, eu nu ma mai sui in masina cu gandul ca mi se face rau, ca am rau de masina, etc. Pur si simplu ma urc, imi vad de treaba. Daca observ manifestari, incerc sa ma relaxez, respir adanc si imi zgaltai putin capul. Metoda cu zgaltaitul capului am descoperit-o in urma ametelilor cauzate de alcool, cand te pui in pat sa te culci si simti ca se invarte casa cu tine. Functioneaza mereu in cazul meu. De asemenea, lucru testat tot pe pielea mea, incearca sa nu privesti intr-un punct fix care simti ca iti creeaza disconfort si evita sa citesti in masina. Chestia cu statul pe mijloc in masina si privitul fix inainte mi se pare doar un mit. La mine n-a functionat pentru ca stiam mereu ca sunt fortat sa fac asta. In timp o sa descoperi ce te ajuta sa suporti mai bine calatoriile cu masina/autocarul. Sper ca te-am ajutat catusi de putin.

4 răspunsuri:
| deusfarm a răspuns:

Cocculine - remediu homeopat pentru raul de transport - se administreaza fara riscuri atat pentru adulti cat si pentru copii conform prospectului; de asemenea sunt si alte remedii homeopate pentru raul de miscare - cele mai eficiente in astfel de cazuri - intreaba in farmacie

| andreeei a răspuns:

Mananca fructe/ legume cu 1 ora inainte, bea multe lichide fara acid, si tine putin gemuletul deschis (dar foarte putin sa nu te traga curentul), ia la tine o pastila anti-greata pentru cazuri nefericite (le gasesti in orice farmacie - unde poti intreba si de alte remedii), Sanatate

| serandco a răspuns:

Exista niste pastile de le poti lua de la farmacie: Metoclopramid si Emotostop care taie greata