| Delipui a întrebat:

Cum pot scapa de tinnitusul provocat de glanda tiroida?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Tiroida nu provoaca tinnitus!
Acela fiind legat de aparatul auditiv, de tensiunea arteriala samd.
Mergi la medic si investigheaza cauza care genereaza acel zgomot in urechi, ca sa o poti elimina.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De la tiroida poti avea probleme cu tensiunea si de la tensiune acufene, trebuie sa tratezi cauza
Tiroida afectata impreuna cu stresul pot duce la tulburari neuro vegetatuv care are simptom principal tiutu tinitusul
Tiroida da si depresii care da acufene asa ca cel mai bine este sa tratezi cauza daca ai hipotiroidism trebuie sa iei tratament indelungat. nu stiu eu am intrebat si mi s-a spus ca si daca ar fi gasit cauza ce o dus la tinitus tot nu as scapa re tiut si sa ma obisnuiesc. si eu sunt suspect de vreo boala de tiroida ...cred ca trebuie sa ne obisnuim cu el nu cted ca o sa scapam de tinitus desi as vrea dar sunt oameni care au mers la 40-50 de doctori si nu su reusit si su de 25-30 de ani tinitus dar sunt si o cstegorie foarte rara care asa cum le au aparut, le-au si disparut.tu trateaza ce ai la tiroida si poate vei scapa never say never, fi optimist. chestia e ca, ca sa scapi trebuie sa vindeci dar bolile tiroidiene se trateaza de regula nu se vindeca. bolile autoimune de tiroide nu se vindeca. daca il bagi prea mult in seama tiuitu creierul il percepe ca pe un pericol si declanseaza boli psihice asa ca sfatul meu este sa il ignori si sa te gandesti la altceva. fi bucuros ca tu macar sti cauza tinitusului ca eu nu stiu de la ce hell o fi venit dar uneori uit ca am.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt 40 de cauze care provoaca tinitusul asa ca man daca nu ti o disparut pan acum obisnuieste-te cu el.la un control ORL ai fost? Poate ai ceva la ureche ...numai cu glanda tiroida ai probleme?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hipotiroidismul si hipertiroidismul da simptome tinitus nu te lua dupa ioneasca care vorbeste sa nu adoarma.
Trateaza boala si poate candva scapi. multa sanatate iti doresc.