| fugi5555 a întrebat:

Cum pot scapă de un atac de panica sau criza de anxietate, paranoia cauzat de droguri? Nu vreau răspunsuri inteligente gen "lasa te de ele" și jigniri

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Daca a elimina cauza anxietatii nu e o solutie inteligenta atunci la ce te astepti, vrei sa iti spunem noi niste formule magice care sa te faca sa iti revii? E simplu, renunti definitiv la orice substanta care a cauzat sau care intretine anxietatea (inclusiv alcool, tigari, cafea etc) si iti trece.

| doctorandus a răspuns:

Mergi la medic.

| Donsavas a răspuns:

Mergi la psihiatru. El este specialistul în boli mintale, adictii si psihotrope.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

N-ai cum laughing.

| iAMVi a răspuns:

Amice, ce răspunsuri "inteligente" vrei?
E ca și cum ai spune, "fumez 3 pachete de țigări pe zi, cum scap de cancer?"
Tu vrei să continui, deși corpul îți dă niște semnale că nu-i de tine.
Și pe mine mă doare capul îngrozitor in majoritatea cazurilor a doua zi dacă beau excesiv, ce crezi? Alții n-au nici pe dracu, asta e, fiecare am corpuri diferite. Asumă-ți consecințele.

| fugi5555 explică (pentru iAMVi):

Ma refeream la faptul dacă in momentul ala sunt pe ele

| iAMVi a răspuns (pentru fugi5555):

Păi lasă-te de ele, nu e logic că de la ele îți iei panică? Dacă nu... continuă așa, n-o să se roage nimeni de tine. Presupun că ai vârsta la care să gândești.

| iAMVi a răspuns (pentru fugi5555):

Nu ești cu nimic mai șmecher dacă fumezi sau bei, asta crezi tu, când o să mai crești o să înțelegi. Eu nu sunt vreun moș, dar deja înțeleg treaba cu viciile. Dacă vreau sa beau undeva, beau că-mi place, nu ca să-i arăt lu x sau y că sunt bazat pe băutură. Și boschetarii bagă băutură mai mult decât pot duce mulți, și ce crezi, nimeni nu-i crede cool.

| fugi5555 explică (pentru iAMVi):

Este la alt subiect acum, eu voiam strict raspunsul la întrebarea mea dar voi cei care ați raspuns nu puteti intelege asta și e trist. Și mai ales trist pentru tine ca tu intelegi faptul ca a consuma inseamna a te crede și smecher

| iAMVi a răspuns (pentru fugi5555):

De ce se apucă lumea de țigări? Dacă îmi răspunzi că nu pentru a arăta cool, m-am lămurit.
Mulți se laudă cu ce fumează, ce beau, cât pot ei să ducă, și în adolescență ți se par relevante treburile astea.
Ți-am răspuns în primul comentariu la întrebare, restul înseamnă dezvoltarea subiectului.