| marmotavorbareatza a întrebat:

Cum pot scapa dwe alergie? ce sa fac ca sa nu ma mai manance pielea

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Kaveri a răspuns:

Te speli mai des.

| LouLi a răspuns:

Factorii alergeni sunt peste tot in jur, si in general sunt greu de depistat. Daca insa observi ca facand ceva anume, purtand un anumit tip de materiale sau stand intr-un anumit mediu, alergia persista, renunta la respectivele lucruri.
Insa eu iti recomand sa faci un test de alergie. La clinicile private costa ceva (cred ca in jur de 100-150 lei) dar iti verifica 'suportabilitatea' la foarte multi factori, in asa fel incat stii ce tratament sa urmezi si cum sa previi.
Eu am alergie la praf, polen si unele pisici, si e alergie zdravana, dar am luat Aerius (un tratament de 10 zile care te "curata" destul de bine) sau un spary nazal. In orice caz, daca nu vrei sa mergi la un consult, intreaba la farmacie si iti vor explica ce sa iei, desi in urma unui examen medical se poate stabili mult mai corect si eficient tratamentul.

| marmotavorbareatza explică (pentru LouLi):

dupa ce ai luat acele pastile ti-a mai aparut alergia?

| LouLi a răspuns (pentru marmotavorbareatza):

Un timp nu. Adica eu fac alergia in fiecare primavara, si atunci luam si tratamentul, si perioada aia nu mai aveam probleme. O data insa am luat mai mult decat trebuia, cam toata vara de cateva ori, si nu si l-a mai facut.
Nu stiu daca e si pentru alergia ta sau doar pentru cele respiratorii (stranutat, curs nasul, umflat, etc.) dar mergi cu incredere la farmacie pentru ca iti vor recomanda cu siguranta ceva.