| Corsi a întrebat:

Cum pot scăpa Permanent de cicatricile lăsate de acnee? eu vreau sa fac cu laser dar am înțeles ca după ceva timp apar, iar cicatrici dacă fac cu laser este adevărat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In primele 4-5 luni dupa disparitia acneei (pana la formarea pielii definitive) e bine sa ungi cicatricea cu unt (natural, de vaca) sau cu smantana care se ridica la suprafata laptelui (de vaca, nu cel pasteurizat sau UH din comert! ). Va ajuta la refacerea uniforma a pielii.
Se da subtire pe piele si se lasa sa se absoarbe.
Tratamentul este indicat chiar imediat dupa disparitia cheagului ramas dupa acnee si se continua timp de 2-3 saptamani, pana la vindecarea completa a cicatricei. Nu se spala cel putin 3-4 ore dupa aplicare!
Eventualele pete decolorate ramase vor disparea vara, la soare.

| LolaMona a răspuns:

Stiu ca nu poti scapa de cicatrici! Depinde de pielea ta cum, daca este sensibila sau nu.

| Alice85 a răspuns:

Peeling chimic medical.