| alessyax a întrebat:

Cum pot scapa URGENT de cosuri? Dau funda pentru cel mai bun raspuns!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Mada111 a răspuns:

Iti spun nistre trucuri pe care le-am descoperit recent pe pielea mea. Am avut o ruptura a obrazului pe interior inflamata si dureroasa si mi-am dat cu albastru de metil. La fel si cu o piscatura de paianjen care ma manca ingrozitor. Dupa ce m-am dat cu albastru de metil/metilen a trecut in mai putin de 2-3 minute. Daca ai cosuri cu puroi si inflamate iti trec umflaturile daca te dai. E nasol doar ca te pateaza cam tare si nu se duce decat dupa cateva spalari, dar daca nu iesi din casa e ok. Nu mai spun ca m-am dat si cu iod numai sa scap, si ala e mult mai nasol. Recent mi-am facut o masca de argila si nu mai am nici un semn pe fata, mi s-au atenuat si pistruii si semnele vechi de la cosuri. Un pliculet de argila e 1, 5 lei si l-am gasit la un marchet. Dintr-unul singur mi-am facut 3 masti. Acum sunt intr-a 3-a zi de cand ma dau si e incredibil. Vara e de preferat sa te dai cu argila. Daca te mai si bronzezi dupa, e super tare! Pt tratarea acneei faci masti cu apa si praf de argila timp de 7 zile, apoi, in urmatoarele saptamani de tratament- de 1-2 ori pe saptamana. Nu e scumpa argila-1, 5 lei e chiar ieftin!

8 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU vă mai „tratați după ureche", așa cum ați auzit de la unul sau altul ( ori ai citit pe diverse site-uri )!

Chiar dacă e vorba de "o simplă cremă pentru coşuri", este NECESAR să-ți fie prescrisă de MEDIC și să fie adecvată afecțiunii pe care o ai!

NU te ajută cu nimic dacă încerci vreo 4-5 creme și NU obți nici un efect pozitiv!

TREBUIE identificat tipul de acnee și cauza acesteia - vezi detalii la linkul :
http://www.tratament-acnee.ro/ce-este-acneea/4-11/tipuri-de-acnee.html

http://pasagera.ro/tipuri-de-acnee.html

http://www.spitalulcolentina.ro/......Derma8.pdf

http://dermatocosmetologie.blogspot.ro/......acnee.html

Pentru a determina cauzele care o produc sunt NECESARE diverse analize/investigații de laborator și consult de specialitate - vezi detalii la linkul :
http://healthy.kudika.ro/......itate.html

Poate fi vorba chiar de o INFECȚIE cu stafilococ auriu, care este destul de GRAVĂ și greu de tratat - vezi detalii la linkul :
http://www.cugetliber.ro/......uriu-62077

SPER că, după ce vei citi informațiile de la linkurile anterioare, vei MERGE la medic pentru analize/investigații suplimentare și pentru tratamentul adecvat!

Nu te mai lua după diverse „indicații" date de copilași de 12-18 anișori ( majoritari pe acest site )!

Toate cele bune.

| ALEX2402 a răspuns:

Cumpara-ti un aloe first si tamponeaza-te zilnic de cel putin 3 ori

| anyone2013 a răspuns:

Esti fata sau baiat? Cati ani ai?

| alessyax explică (pentru anyone2013):

Sunt fata, si am 13 ani

| anyone2013 a răspuns (pentru alessyax):

Uite,cauta la farmacie unsoare de zinc, poate vei gasi, e foarte bun penstru cosuri, ungi seara si dimineata cosul aproape a a disparut. Poti preveni acneea cu o crema care da rezultate. Sper ca te-am ajutat.Ps:ai grija de fata ta, spala-te mai des pe fata cu sapun cu sulf.