| Alexandra_Ale_1997_Ig4c a întrebat:

Cum pot slabi repede si mult

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Lariiiiiiii a răspuns:

Depinde de organismul tau.
Eu as putea sa-ti recomand o dieta usoara de vara:

Este mult mai usor sa urmam un anumit regim alimentar in timpul verii pentru ca ne „ajuta" si caldura de afara care ne scade pofta de mancare. Pentru ca in aceasta perioada gasim aproape la fiecare colt fructe si legume proaspete trebuie sa incercam sa consumam cat mai mult din acestea si sa ne hidratam corect. Nu trebuie sa optam pentru diete drastice care ne ajuta sa slabim rapid prin infometare, insa care ne pun sanatatea in pericol.

Incercati sa mancati cat mai putin, des si diversificat, sa renuntati la toate alimentele nesanatoase si la bauturile carbogazoase, dar si sa faceti cat mai multa miscare. Este bine sa consumati fructele chiar la prima masa a zilei (pana la 11:30) sau la gustarile dintre mese, nu trebuie insa sa le consumati ca si desert pentru ca riscati sa va balonati (acestea vor fermenta).

Atunci cand optati pentru felurile principale incercati sa mancati carne (pui, peste sau vita, facuta pe gratar sau fiarta), aceasta poate fi asezonata cu o salata de legume (fara sosuri). Tot la masa principala puteti opta si pentru o supa si apoi o salata. Evitati, pe cat posibil, sa mancati la ore tarzii, iar dupa ora 18:00 carbohidratii trebuie eliminati (cartofi, linte, fasole). Adoptand aceste principii sanatoase puteti sa slabiti usor, in orice perioada a anului nu doar in timpul verii.

Unii nutritionisti incurajeaza persoanele care doresc sa slabeasca ca in timpul verii sa consume cat mai multe alimente care au putine calorii si sa se hidrateze cat mai bine consumand in mod special apa plata sau ceaiuri naturale.

Dintre legumele care pot fi consumate cu incredere rosiile, ardeii si fasolea (cea din urma fiind un inlocuitor bun pentru carne) ocupa pozitiile fruntase, acestea fiind sarace in calorii si bogate in substante nutritive. In categoria fructelor mango si fructele de padure (zmeura, mure, capsuni, afine) ocupa primele pozitii. Nu uitati nici de iaurt, acesta va ajuta sa va pastrati vitalitatea si sanatatea si sa slabiti cu usurinta.

Implementati toate aceste sfaturi si cu siguranta veti obtine rezultatele mult dorite intr-o perioada relativ scurta de timp.

silueta de varaDaca veti urma Dieta de vara trebuie sa stiti ca urmeaza o perioada restrictiva, o perioada in care trebuie sa respectati cu atentie cateva reguli. Avantajul este ca in doar 3 saptamani veti reusi sa slabiti pana la 7 kilograme, astfel veti arata impecabil in costum de baie atunci cand sunteti in vacanta.

In prima saptamana a dietei trebuie sa respectati urmatorul plan alimentar:

Prima zi
Mic dejun: un ou fiert, un morcov si un ceai verde.
Gustare: un iaurt cu 0% grasime.
Pranz: o felie de pui fiert (circa 100 grame) si o salata verde cu un castravete si o rosie.
Cina: o supa de legume (facuta fara cartofi).

Ziua a doua
Mic dejun: ceai negru cu lapte degresat (in cantitati mici).
Gustare: un mar.
Pranz: un cartof copt cu verdeturi.
Cina: o supa de varza.

Ziua a treia
Mic dejun: o omleta facuta din 2 albusuri de ou, o rosie si ceai verde.
Gustare: un iaurt cu 0% grasimi.
Pranz: o salata de ton.
Cina: un iaurt degresat cu 2 linguri de cereale integrale.

Ziua a patra
Mic dejun: un ceai negru cu lapte si 2 biscuiti graham.
Gustare: 4 sau 5 capsuni si un kiwi.
Pranz: o salata de pui.
Cina: o salata de cruditati facuta din morcov, telina si mar.

Ziua a cincea
Mic dejun: 2 felii de sunca, o salata de rosii si un ceai verde.
Gustare: capsuni.
Pranz: un iaurt si suc de portocale (proaspat facut).
Cina: peste la cuptor cu legume.

Ziua a sasea
Mic dejun: un ceai negru cu lapte.
Gustare: o banana.
Pranz: un gratar de pui cu o salata de rucolla.
Cina: 50 grame de paste cu sos de rosii.

Ziua a saptea
Mic dejun: 2 mere si un ceai verde.
Gustare: iaurt cu 0% grasimi.
Pranz: gratar de vita si salata verde.
Cina: o inghetata de fructe sau de vanilie.

In cea de-a doua saptamana a dietei aveti voie sa consumati aceleasi alimente insa trebuie sa schimbati ordinea meniurilor. Sugestie: daca aveti un anumit meniu preferat il puteti consuma in fiecare zi, daca doriti! Trebuie sa beti cat mai multa apa plata (pe langa ceaiurile si sucurile naturale pe care le consumati) si sa faceti cat mai multa miscare (cel putin 45 minute de mers pe jos).

Ultima saptamana a dietei presupune adoptarea aceluiasi meniu predefinit, doar cina va fi aceeasi in fiecare zi si va fi alcatuita dintr-o salata de fructe si legume (mai exact: portocala, mar, morcov, telina si scortisoara). Tot in aceasta saptamana puteti consuma si cafea (doar naturala), fara zahar si cu putin lapte degresat. Incercati sa prelungiti perioada de plimbare astfel incat sa ajungeti la cel putin o ora pe zi.

Fiind un regim alimentar sarac in calorii, este foarte important sa cereti sfatul unui medic de specialitate inainte de a incepe. Daca nu aveti probleme de sanatate si daca aveti acordul unui specialist atunci puteti urma dieta si puteti incerca sa va supliniti alimentatia cu un complex de multivitamine.

In randurile de mai jos va voi prezenta o alta varianta pentru Dieta de vara, conceputa tot pentru o perioada de 3 saptamani care va ajuta sa slabiti la fel. Ideea de baza a acestui regim alimentar este sa respectati cele 3 mese principale ale zilei si cele 2 gustari, sa va mentineti nivelul zaharului in sange si astfel veti avea suficienta energie. Fiind bogata in acizi grasi („responsabil" fiind uleiul de cocos) si grasimi mononesaturate (obtinute din uleiul de masline), aceasta dieta va stimula organismul si astfel vom arde multe calorii, fara sa simtim senzatia de foame.
Fundita?
O zi frumoasa!

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai precizat ce vârstă/înălţime/greutate ai acum, pentru ca să vedem dacă este necesar să slăbeşti.

INDICĂ aceste detalii, apoi mai vedem...

Toate cele bune.

| OaiaNinjalău a răspuns:

Mananci ca cat de mult vrei... putin si de multe ori pe zi! Nu uita de cateva exercitii fizice! :3

| DenisaS23 a răspuns:

Eu cred ca abdomenele sunt ok pentru slabit. Daca faci in fiecare dimineata/seara poti sa slabesti. Dar nu faci 5-10 si gata incepe si tu cu 20-25 si mareste numarul lor pe zi ce trece, ai rabdare si nu manca dulciuri sau fripturi grase. Succes! happy :*