| eugen45 a întrebat:

Cum poti diferentia un infarct miocardic de un atac de panica?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu poti fi 100% sigur decat dupa ce faci electrocardiograma.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Infarctul miocardic se manifesta printr-o durere violenta in spatele sternului, insotita de transpiratii reci. Durerea poatr iradia in umarul si mana satanga, in ambele mani sau chiar in spate, iar atacul de panica este un acces brusc de frica intensa sau anxietate care cauzeaza simtome ingrijoratoare, dar care nu ameninta viata:batai accentuate ale inimii, dificultatea respiratiei, sentimente de pieredere a controluluisau de moarte iminenta.In mod obisnuit, dureaza de la 5 la 20 minute si poate fi cauzat de circumstante stresante sau poate aparea pe neasteptate.