| AnonimMareMareMare a întrebat:

Poti muri de la un atac de panica?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu cred, atacul de panica este ca o frica puternica de ceva inexistent, ori o frica nejustificata de ceva, prea putin care te-ar afecta in mod normal, deci este o exrcerbare a unei emotii, stari ori sentiment, cel putin asta e definitia pe care o vad eu, nu citind de pe net.
Revenind la intrebarea ta, eu nu cred ca se poate muri de la un atac de panica cel putin nu la o persoana cu toate organele functional corecte, la cei cu probleme grave la inima cred ca un atac de asta de panica poate duce la deces, e lesene de inteles de ce.

| Ineys a răspuns:

Poti sa mori din orice. In acel moment poti sa te impiedici sa cazi si sa-ti spargi capul, ceea ce poate fi fatal. Asta intrebai sau?

| aimullah123 a răspuns:

Nu, nu poti muri, nu poti inebuni, nu se intampla nimic.
Dar evident ca frica asta pe termen lung ne afecteaza. Spre exemplu, blocheaza neurogeneza, micsoreaza diametrul vaselor de sange din cauza adrenalinei in exces si asta inseamna o subalimentare cu sange a tuturor organelor, lucru care ar putea cauza ischemie, hepatita, impotenta etc.

| nukeyly a răspuns:

In conditii de laborator, cu siguranta.

| Kevinn2000 a răspuns:

Din câte știu eu, sunt cazuri rare, dar da, se poate muri. Doar că nu cred că orice om, doar dacă ai o anumită problemă de sănătate, de exemplu astm.
Și cred că trebuie să te sperii foarte tare...

| Mayaaaaaaa14 a răspuns:

Da, am întâlnit cazuri, din păcate. crying