| robotel a întrebat:

Cum poti diminua nevralgia? Moooooooor de durere, ma doare toata partea dreapta, masele, nas, arcada, tampla, toate oasele capului. Va rog, help!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Exista sectie de urgente pentru astfel de cazuri, si ar fi bine sa o vizitezi. Nevralgia este o boala grava si poate lasa sechele de care e greu sa scapi. Cel mai bine ar fi sa te duci cat mai urgent la doctor si sa ti se faca analize si sa ti se dea un tratament.
Brigaela are dreptate cand recomanda tratamentul, dar trebuie sa vezi un doctor care sa iti recomande un tratament pe baza observatiei sale directe. El va decide daca tratamentul este injectabil sau oral, daca cuprinde si alceva in afara de un antiinflamator si antialgice. Daca e nevoie de un calmant.
Netratata, sau tratata prost, o nevralgie de facial poate sa dea niste dureri incredibile, sfatul meu e sa te duci la doctor inainte sa ajungi acolo.

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Incearca cu antialgice si antiinflamatoare pana luni si luni du-te neaparat la medic. Daca nu tratezi la timp nevralgia de facial, ea poate recidiva si va fi tot mai greu de tratat. Oricum, daca e nevralgie, nu te astepta sa-ti treaca prea repede. Eu am avut una care a durat 3 saptamani.

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Daca nu ai chimicalele necesare in casa, si nici nu vrei sate duci dupa ele, sau la dr, mai exista o solutie, cam aiurea, dar nu costa nimic!, ci doar sa ai sange/vana! Si anume, sa-ti provoci o durere maricica, care va eclipsa in creier zona deja dureroasa! Nu glumesc! de ex, daca te lovesti tare undeva - tragi un sut! - in ceva si te doare, uiti de fatada, dar nu stiu pentru cat timp!, asa ca mai bine du-te la dr!

auran
| auran a răspuns:

Poti incerca doua antinevralgice sau un pliculet de aulin dizolvat in putina apa (atentie nu este indicat consumul de alcool in cazul aulinului)
Sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este foarte tragic sa ai asa ceva matusa mea are de o saptamana a loat chetonal, mexiun- nexiun mai multe noaptea e cel mai rau nevralgia e nu am cuvant zici ca iti baga cineva un cutit in cap si te atingepana la creier scriu mai tarziu ce ia tat un prieten care este dr.