| essther19 a întrebat:

Cat de periculoasa este nevralgia de trigemen? Am in partea dreapta a capului cu tot cu ochi. Durerea este ingrozitoare, ma doare ochiul parca pana in creier, imi este foarte frica

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Empathizer a răspuns:

In cele mai multe cazuri, nevralgia de trigemen este esentiala, adica de cauza necunoscuta.

Exsita insa si nevralgie de trigemen secundara, ca simptom in cazul anumitor boli: tumori craniene, anomalii vasculare (malformatii sau anevrisme), infectii si infestatii parazitare (sinuzite, zona zoster, cisticercoza), traumatisme (fracturi de baza de craniu), demielinizari ale sistemului nervos (care se produc la batranete sau in boli ca scleroza multipla, boala Charcot-Marie-Tooth).

Trebuie cautate si excluse toate cauzele cunoscute ca sa poti sustine diagnosticul de nevralgie de trigemen esentiala.

4 răspunsuri:
| danielaxyz a răspuns:

Si pe mine ma chinuie problema asta, am auzit ca se trateaza cu un aparat numit Bioptron, dar mi-a zis cineva zilele astea care s-a tratat cu tinctura de tataneasa, a imbibat vata in putina tinctura si a tinut-o in una din nari 2-3 ore,apoi a mutat bucatica aia de vata in cealalta nara umezind-o iar,in timpul asta inspirand cat mai adanc(eventual acoperindu-si si cealalta nara cu mana, ca sa inspire tinctura aia), am incercat si eu zilele astea si intr-adevar n-am mai avut dureri(dar fac chestia asta cu vata de mai multe ori pe zi), vad cum ma simt intr-o saptamana, daca nu are efect cred ca apelez la Bioptron

| Empathizer a răspuns:

Nu e periculoasa, dar e ceva de durata si e foarte dureroasa. Eu am o pacienta de 92 de ani, care sufera de nevralgie de trigemen din tinerete. N-a omorat-o, dar a chinuit-o toata viata.

| essther19 explică (pentru Empathizer):

Dar de la ce se face nevralgia de trigemen?

| Empathizer a răspuns (pentru essther19):

In cele mai multe cazuri, nevralgia de trigemen este esentiala, adica de cauza necunoscuta.

Exsita insa si nevralgie de trigemen secundara, ca simptom in cazul anumitor boli: tumori craniene, anomalii vasculare (malformatii sau anevrisme), infectii si infestatii parazitare (sinuzite, zona zoster, cisticercoza), traumatisme (fracturi de baza de craniu), demielinizari ale sistemului nervos (care se produc la batranete sau in boli ca scleroza multipla, boala Charcot-Marie-Tooth).

Trebuie cautate si excluse toate cauzele cunoscute ca sa poti sustine diagnosticul de nevralgie de trigemen esentiala.

| 21ndstillachild a răspuns:

Nu este periculoasa, insa durerea este foarte mare,, din ce am auzit