| Vernusio a întrebat:

Cum poti sa iesi din depresie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| InVisible99 a răspuns:

E greu, depinde in foarte mare parte de tine sa te tragi din mediul ala, incearca sa faci chestii care te relaxeaza si te mai rup din real (asculta muzica, citeste, plimbate idk ceva) si schimba stilul de viata, sa nu stai in monotonie

| pinguinuVerde a răspuns:

Nu o sa te ajute nicio pastila si niciun medic psiholog sau psihiatru. Singura persoana poate sa te ajute esti tu. Fii atent la ce iti declanseaza starile, autocunoaste-te.

| RAY a răspuns:

Greu,eu am iesit cand am renuntat la zahar, parerea mea este ca plimbarea pe jos ajuta, depinde ce depresie poate ai cronica, suferi din iubire?

| Clorox a răspuns:

Greu dar singur, nimeni nu te poate ajuta.

| moshulica a răspuns:

Iti va spune medicul care va pune diagnosticul. Nu orice stare de indispozitie, plictiseala, lipsa de chef inseamna depresie.

| Hamed134 a răspuns:

În primul rând trebuie să fi sigur că suferi de depresie.
Un site care te-ar putea ajuta : http://www.i-psiholog.ro/cum-scap-de-depresie/
Dacă nu poți să scapi de ea nici prin metodele de pe site-ul respectiv atunci singura variantă e să faci o vizită la pshiolog.
Nu iti face griji, n ai de ce sa crezi ca esti anormal/ă, nu esti prima persoana care merge la pshiolog totusi o faci pentru binele tau.
Bafta!