| CorleoneGyovanny a întrebat:

Salut.
Cum poți iesi din depresie din cauza singurătății?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
25 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sigur ca da, poti daca iesi din casa si incepi sa SOCIALIZEZI cu oamenii!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Deci singurătate apoi depresie. Ai intrat în depresie din singurătate. Simplu, ieși din singurătate. Cum se iese din singurătate. Ieși acolo unde sunt oameni.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Te duci la muncă, faci bani și descoperi viața reală, cu cheltuieli de sanky și planuri mărețe.
Singurătatea = 0 responsabilități și foarte mult timp de făcut & cheltuit bani.
Tu ești norocos, dar preferi să te smiorcăi/să cerșești atenție.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu scapi de depresie daca mergi la munca, ogramada au muncit și tot s-au sinucis de la depresie, chiar și psihologi, vedete de renume, miliardari! Doar o gașcă vesela de prieteni îl poate ajuta care sa îl înțeleagă și să îl accepte așa cum este dar prietenii nu prea mai exista in ziua de azi și de regulă când ești la pământ fug toți de tine și neamurile! Dar munca nu ameliorează depresia asta doar retardații mintali și analfabeții susțin. Am muncit eu și 12 ore, 14 și tot așa eram,am stat între neamuri și tot așa eram,între cunoștințe, deci depresia nu trece așa mergând la munca, când neurotransmițători sunt afectați că acolo e problema, cauza principală poți să faci orice și să devii miliardar și tot ai stările alea morbide. Iubirea îl poate ajuta, prieteniile adevarate dar ele de găsesc în basme și citate.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai dreptate.
Mai bine te sinucizi, decât să îți găsești un rost, să-ți ocupi timpul și să îți îndeplinești visele.
Cand e cu neurotransmițători de ăia, e gata.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Rostul nu ți-l găsești așa domnule analfabet funcțional,tu și știi ce e depresia,toți proștii vă dați cu parerea care nu ați citit o carte despre psihologie și nu ați trecut prin așa ceva. Daca atât ai dedus tu din ce am scris înseamnă că ești redus mintal! Mai întâi trebuie sa o trateze la un terapeut,psihiatru nu sa se duca in halul asta la munca că la munca trebuie sa ai motivație,energie,claritate mentala,sa fii ok cu tine însuți cat de cat nu te duci in stadiu asta că nici vigilent nu o sa fii la ce ți se spune. Și depresia nu trece muncind asta susțin tâmpiții și inculții care nu ați trecut nici o lună prin așa ceva,va găsiți toți analfabeții să dați sfaturi pe care va depășesc complet. Nimeni nu a scăpat de depresie muncind tine minte asta te dai deștept dar ieși din porumb și te rahatesti in drum așa ai dat-o acum cu munca și depresia,ești bată rău de tot. Da,de neurotransmitatori tine buna dispoziție ambiția,voința,energia,motivația,de la chimia creierului, când ea este dezechilibrata îți afectează serios calitatea vieții orice ai face și dacă ai munci 10 ore NON STOP. Te duci la munca când depresia te seacă de toată energia și voința,te duci când ești cat de cat ok cu tine însuți când ai o stare relativ ok nu când ești cu un picior in groapă. Te respectam ca user,îmi plăcea ce raspunsuri oferi dar văd că ești limitat și ești superficial,nu gândești in profunzime lucrurile,ești imatur crezi că așa trece depresia te-ai dus la muncă și gata a trecut depresia! Ogramada care au muncit pe rupte și-au pus capătul,unde poola mea i-au ajutat depresia desteptule pe acei oameni? Nu te sinucizi te duci la medici prima dată și apoi după ce tratamentele alea te pun pe picioare te duci nu când ești cu moralul la pământ și pe ultimul episod că nu dai nici randament la lucru, că te rupe depresia dar tu fiind un nehabarnist probabil cu mindset de comunist nu știi tu de astea. Tu doar ai citit daca ai citit că nu se vede deloc că ești citit pe tema asta nu ai trăit sa îți dai cu părerea nu ai studiat, nu ai trăit pe propria piele. Ești caraghios daca era așa toti cu depresia care mergeau la munca nu mai aveau depresie, dar ghici ce!? Problemele lor nu au dispărut ca prin minune că au muncit au rămas cu aceleași probleme boss! Fără muncă nu se poate, nu îți găsești rostul dar ce ai zis tu e o mare ineptie, mai mare decât tine.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru anonim_4396):

Coie, oprește-te. Am înțeles, vrei anturaj.
Nu-ți dau, mai caută.

| supadeceapa a răspuns (pentru anonim_4396):

"Mai întâi trebuie sa o trateze la un terapeut"

Ok, câte ore de terapie ai făcut?

| Mosotti a răspuns:

Pai nu prea poti sa iesi din depresie din cauza singuratatii, asta e o varianta. Trebuie sa socializezi totusi, ai nevoie de asta, toti avem. Se stie ca singuratatea face f mult rau.
Sa iti faci o gagica ceva.

A doua varianta este sa te duci la psihiatru si sa spui asta si vezi ce zice. Poate cu un tratament te simti bine si singur, nu stiu ce sa zic.

Nu te lua dupa Turbina, ca el e mai rautacios uneori.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Tata nu bea nici bere cu 0% alcool laughing)))) nu depresia e problema ta, caracterul de doi bani.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu ai abilități sociale e foarte greu sa scapi de o boala atât de grea și dacă aveai nu mai erai singur nu te mai plângeai. Adică nu ești sociabil,nu ești vorbăreț,nu ști ce să discuți cu unii oameni,subiecte,orice,nu ai ce sa oferi că sa primești ceva la schimb,nu prea o sa accepte nimeni un om tăcut și plictisitor și depresiv care nu vorbește nici strictul necesar,o sa îți iei bully și la munca și peste tot daca te vad terminat,bolnav că așa sunt romanii și țiganii asta e educația noastră atât putem! Ca să ieși din depresie trebuie sa ai anumite calități nu oricine poate sa iasă din depresie,adica sa fii omul ăla care își dorește să interacționeze să își facă prieteni noi,relații interumane,care sa se simtă bine intre oameni,colegi,orice nu sa fie stânjenit,deranjat,agitat,ori tu poate erai așa și când nu aveai depresie,și că sa scapi de depresie trebuie sa ai calitățile alea de om relativ extrovertit și să știi să comunici cu lumea cu cei din jur,sa te faci plăcut,deci nu oricine poate sa iasă din depresie,că sa ieși din boala asta cumplită trebuie sa faci sacrificii sa fii un om deschis,open mind,sa fii cat de cat pozitiv,poți să mergi la munca oriunde că lumea când o să te vadă așa nu o sa te bage in seamă nu o sa te ajute nici dacă le spui că ai probleme din contra o sa caute motive sa te de-a afara de la locul de munca că o să zică că ești nebun,că deh asta e inteligenta noastră,nu zic că toți sunt așa de gunoaie dar o sa dai peste tot de oameni de astia care daca te vad la pământ o sa te bage și mai tare in depresie,chiar o o sa te împingă la sinucidere prin bullying că noi zici că am venit de pe tarla așa educație avem și empatie fata de semenii noștri.
Alt lucru pe care poți să îl faci este sa mergi la un psiholog și psihiatru și abia apoi să mergi la munca nu în halul asta că lumea o sa te de-a afara că nu o sa dai randament că depresia ia toată voința și energia,motivația,chiar afectează funcțiile cognitive nici atent nu o sa fi la sarcinile pe care ți le da șefii!
Ai nevoie de susținerea familiei,a unui prieten drag,altfel e grav. Bine tu nu cred că ai depresie gravă dar o sa ajungi la depresia asta daca nu o tratezi,la psihiatru e recomandat prima dată că apar ideatii suicidare și poate deveni fatala abia ulterior la un psihoterapeut. Dar e foarte greu sa învingi de unul singur o boala atât de grea,eu mă lupt cu ea de ani grei și am văzut cum e sa ai probleme și cum oamenii în loc să te ajute mai rău îți fac! Trebuie sa fii un om putinel sociabil altfel nu o sa poți să treci peste niciodată,dar asta cu a fii sociabil daca nu erai nici când erai sănătos nici nu o sa devii sociabil că așa e personalitatea ta,și personalitatea e nativa te naști cu ea! Poate ești sociabil nu știu,daca ești atunci iesi din zona de confort,mergi la lucru fă-ți prieteni dar asta după ce tratezi corespunzător depresia,pe lângă asta plimbatul in natura ajuta și multe drumeții,călătorii, un hobby care sa te motiveze, ceva să îți de-a motive sa lupți. Nici psihiatrii nu cunosc mecanismele depresiei, și psihologii vorbesc din cărți nu au trăit așa ceva, trebuie să cauți de ăștia ce au trecut prin așa ceva care au trăit pe propria piele că sunt și de ăștia dar trebuie sa rezonezi cu ei.
Deci daca nu ai abilități de comunicare nu o sa poți să învingi depresia că ea datorita lipsei conexiuni sa declansat pe lângă cauze genetice și de mediu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te lua dupa ala, daca cauza depresiei e singuratatea trebuie sa iesi, sa cunosti oameni, sa socializezi
Apuca-te de un sport sau un hobby nou care sa te puna in contact cu alti oameni
O sa fie ok

| Celestina003 a răspuns:

Viața e făcută să fie trăită in 2

| healerdx7 a răspuns (pentru Celestina003):

De ce nu in trei sau patru? e mai la moda

| newaccountbye a răspuns:

Buna! Stai în contact cu oamenii dragi, încearcă să îți faci activități care îți plac și încearcă să îți găsești un pas timp care să îți aducă bucurie.
Poți încerca să îți faci un program zilnic care să includă activități care îți aduc plăcere, cum ar fi plimbările în natură sau cititul unei cărți bune. Este important să îți acorzi timp pentru tine și să îți amintești că nu ești singur în aceste sentimente.

| healerdx7 a răspuns:

De unde stii ca depresia e din cauza singuratatii? Asta e doar un factor. Adreseaza-te unui specialist (psihoterapeut) pentru a afla in primul rand care este cauza depresiei, iar in al doilea rand pentru a beneficia de terapia necesara pentru a o vindeca.