| Alexa33333333333 a întrebat:

Cum poti iesi din depresie?

Răspuns Câştigător
| Khushiii a răspuns:

Exista multe moduri pentru a iesii din depresie, insa cel mai important mod este comunicarea.Cand ai ceva pe suflet nu te interioriza, ci vorbeste cu cineva, elibereaza`te de energia negativa.Asa te vei linistii. Apoi gandeste`te ca lucrurile rele fac parte din viata noastra, iar noi nu am exista fara acestea. Dupa nor vine mereu soare.Atunci cand simti ca esti la capatul puterilor nu trebuie sa te lasi invinsa de ganduri ci sa lupti, sa infrunti viata cu capul sus. Crede in tine!

6 răspunsuri:
| ElenaSA a răspuns:

Eficienta este terapia psihologica combinata cu cea medicamentoasa. Incearca sa-ti faci un program zilnic in care sa ai multe lucruri de facut: activitati placute combinate cu cele utile, evalueaza starea ta in fiecare tip de activitate (iti mai creste moralul cand vezi ca lucrurile au evoluat si nu mai esti asa trista ca altadata). Petrece timpul cu persoane care te apreciaza.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Laura,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| MeConstantine a răspuns:

Buna întrebarea,

Depinde de starea fiecaruia si de modul in care reuseste sa se relaxeze si sa se faca bine. Spre exemplu pe mine ma ajuta sa vorbesc cu lumea si sa socializez, dar poate pe altii altceva. Sa stii ca si eu acum trec intr-o perioada mai grea, a plecat iubita in miezul noptii fara sa imi spuna, dar asta nu inseamna ca trebuie sa raman tot timpul trist.
Bine am stat 2 zile in casa cu o tona de dulciuri, seriale si filme bune, dar cu soarele acesta pe afara parca imi vine doar sa ies si sa nu mai vad casa happy
Depinde de tine in principal

| Melcul a răspuns:

Cu antidepresive

| lidix a răspuns:

Vorbeste cu cineva, asculta muzica, deseneaza, plimba-te in parc, mananca shaorma (ok, mie imi place shaorma, poti samananci ciocolata laughing ) nu stiu, fa ce iti place tie, ce te face sa te simti mai bine, ce stii ca te relaxeaza pe tine. poti sa citesti sau sa te uiti la un serial lung si dragut chiar. depinde ce iti place tie sa faci happy

| mirianamorosan a răspuns:

Pai cauta pe jw.org, si vei gasi cum sa faci fata strisului, si a depresiei.
daca nu...sunt pastile la farmacie pentru asta, si tatal meu ia si sunt ff bune.
dar trebiue sa te duci la doctor sa iti spuna care sunt cele mai bune pentru tine. :*