| lavynya1 a întrebat:

Cum poti scapa de candida/candidoza? Am folosit si unguent si degeaba.Cel mai bun raspuns funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Crucified a răspuns:

Tratamente naturiste pentru candidoza

Este in primul rand nevoie de o dieta de 2 – 3 zile cu sucuri de fructe si zarzavaturi, cura cu boabe de ienupar si ceaiuri din care se beau doua cani pe zi. Ingredientele pentru ceai sunt: salvie (20 de grame), dragaica (20 de grame), coada soricelului (20 de grame), galbenele (10 grame), coada calului (20 de grame), sunatoare (10 grame), tataneasa (30 de grame), trifoi rosu (20 de grame). Se va face si gargara cu tinctura de propolis, aloe, patlagina, in proportie de 1 la 2.

Zilnic, alimentatia trebuie sa fie completata de unul sau doi catei de usturoi si doua, trei iaurturi ce contin fermenti naturali activi. De asemenea, trebuie adoptata o alimentatie fara zahar, cu un aport consistent de enzime (consum de lactate de orice tip).

Remedii interne:

- infuzie de plante cu actiune antiseptica: galbenele, rozmarin, isop, cimbru

numai folosi produse din astea ca nu-s bune, incearca naturalwinking

| lavynya1 explică (pentru Crucified):

Mersi de raspunsul prompt!

| Crucified a răspuns (pentru lavynya1):

Cu placere dragutobatting eyelasheswinking blushing love struck big hug puppy dog eyes

6 răspunsuri:
| Estera123 a răspuns:

In primul rand, ar fi trebuit sa spui daca te referi la cea bucala sau la cea vaginala. Dar cum cred ca e vorba de cea vaginala, o sa iti spun cate ceva despre ea.
Am folosit si eu produse naturale si nu m-au ajutat cu nimic. Te sfatuiesc ca in probleme de genul asta, ori sa te duci la medic (ceea ce eu nu am facut, recunosc) ori sa folosesti ceva medicamente. Practic infectia asta a pus stapanire pe vaginul tau si nu ai cum sa o cureti decat cu un medicament.
Eu am folosit Clotrimazol 100mg. Nu e foarte scump si e super eficient. Bagi cate un comprimat intravaginal dimineata si unul seara timp de 3 zile, daca vrei un efect rapid. Ori cate unul seara timp de 6 zile.
Unguentul te ajuta doar in cazul mancarimii, dar nu curata vaginul de problema asta.

| lavynya1 explică (pentru Estera123):

Clotrimazol am folosit dar unguent.O sa incerc si antibiotic.Si nu revine candidoza?

| Estera123 a răspuns (pentru lavynya1):

Pentru eficienta maxima si pentru curatarea vaginului trebuie neaparat sa folosesti si comprimantele intravaginale. Eu am avut problema asta prin decembrie-ianuarie si pana acum nu a revenit. Oricum, niciun medicament nu iti garanteaza ca nu iti va reveni. Deci, este posibil, daca vei face aceeasi greseala pe care ai facut-o si acum cand ti-a aparut.

| marco548 a răspuns:

Sunt consultant al firmei EDERA N.M. si va recomand un remediu simplu si eficient din punct de vedere financiar. O sa va explic pe larg si unul din principalele motive ale aparitiei acestei neplacute stari.