| anonim_4396 a întrebat:

Cum poti scapa de dependenta de cafea? Am incercat de cateva ori sa nu mai beau si tremuram si ma durea capul.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ImpOssibleTooForgeT a răspuns:

Buna :* Eu nu beau cafea :-s nu imi place deloc... dar te pot ajuta
La ce sa te astepti daca renunti la cafeina?

Potrivit specialistilor, in primele 12-24 de ore de la momentul renuntarii la cafeina, te poti confrunta cu simptome precum:

dureri de cap;

stare de oboseala si somnolenta;

depresie si iritabilitate;

dificultati in concentrare;

simptome asemanatoare gripei: voma, greata, dureri musculare.

Iata cateva sfaturi care te pot ajuta sa scapi de dependenta de cafea:

1. Incepe usor! Alege-ti o zi in care nu muncesti sau nu esti foarte ocupata si renunta la cafea. Astfel poti sta in pat si dormi o ora daca lipsa cafeinei te lasa fara energie.
2. Daca simti ca nu poti renunta dintr-o data la cafea, poti incepe prin reducerea cafeinei pe parcursul mai multor zile. De exemplu, in prima zi redu la jumatate numarul de cafele, iar in a doua zi evita sa bei cafea dupa-amiaza.
3. Simti nevoie unei bauturi energizante dimineata? Alege sa bei o cana cu ceai verde. Are un continut scazut de cafeina si este bogat in antioxidanti.
4. Ia un supliment de vitamine B sau opteaza pentru alimentele care le contin, precum naut, spanac sau cereale integrale. Acestea iti vor asigura energia pe care o ofera si cafeina.
5. Incearca ceaiul rooibos (ceai rosu african). Nu contine cafeina si te scapa de starea de oboseala si iritabilitate specifica renuntarii la consumul de cafea.
6. Atentie la sursele de cafeina! Dupa cum cafeaua nu este singura sursa si cafeina poate fi gasita in cantitati mari si in bauturile energizante sau ciocolata. Evita-le si cauta noi metode de a te energiza. Una dintre cele mai bune este exercitiul fizic.
7. Mareste consumul de apa! Ajuta la detoxifiere si te scapa de migrene si constipatie.

Sper ca te-am ajutat :* Fundita?batting eyelashes

4 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Trebuie sa ai vointa.Iti spun pentru ca eram o bautoare de cafea inraita.Dar cand tensiunea a inceput sa imi faca probleme,am lasat-o mai moale cu consumul de cafea.Ce-i drept,creaza dependenta, dar de la trei patru cafele pe zi am ajuns sa beau una singura, dimineata.Ma simt mult mai bine. Daca vrei cu adevarat, poti! Bafta!

| iStarry a răspuns:

Am auzit de o metoda care da roade thinking uite:
seara, cand esti in pat si te pregatesti sa adormi, spune cu voce tare ''maine gustul cafelei imi va provoca greata''si spune acest lucru de vreo 30 de ori, fara sa te gandesti la altceva. Sper ca va functiona happy

| xxDudaxx a răspuns:

Incearca sa o inlocuiesti cu ceaiul verde sau ceaiul negru, contin cofeina, e drept, in cantitati mai mici, sunt bune energizante si in plus sunt variante mult mai sanatoase.Nu exagera nici cu ele pentru ca orice lucru in exces poate dauna.

| DinuMarius26 a răspuns:

Sfaturi pentru a scapa de dependenta de cafea:

Primul pas ar fi sa reduci cantitatea de cafea pe care o consumi zilnic. Inlocuieste cana cea mare cu o cescuta. Pastreaza cafeluta de dimineata si renunta la cea de dupa amiaza.

Pasul urmator presupune sa consumi cafeaua alternativ cu alte bauturi energizante naturale(o zi cafea / o zi ceai energizant). Urmatorii pasi vor veni de la sine...

Cel putin 1 zi pe saptamana incearca sa faci pauza de cafea.

Inlocuieste cafeaua cu ceai verde sau alte ceaiuri energizante: Guarana, Rooibos sau combinatii energizante din plante care se gasesc in magazinele naturiste. Ceaiurile energizante sunt bauturi naturale foarte gustoase, pot fi consumate calde sau reci combinate cu sucuri naturale de fructe (portocala, lamaie, mandarina, etc), scortisoara si putina miere. Energizantele naturale nu au efecte secundare negative, induc o energie benefica, placuta si contribuie la imbunatatirea echilibrului psihic si a capacitatii de concentrare.

Cand te simti epuizata bea o fiola buvabila de Ginseng cu un pahar de suc natural de fructe si imediat te vei simti din nou in forma ATENTIE! Nu te sfatuiesc sa inlocuiesti cafeaua cu bauturi racoritoare sintetice promovate in mass-media ca bauturi cu efect energizant.

Cafeaua nu este nociva daca este consumata cu moderatie si nu trebuie sa renuntam definitiv la ea! Dar atentie la cantitati! Pentru a fi in forma, alterneaza cafeaua cu ceaiuri energizante.

Rasfata-te din cand in cand cu aceasta licoare delicioasa care te invaluie intr-o aroma magica, dar nu deveni dependenta de ea! Putin si bun! Totul cu masura! Funda? Cred ca merit:X