| alexandradlr a întrebat:

Cum poți scăpa de eczemele de pe mâini? Adică se mai decojește pielea.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu inseamna neaparat ca ai eczema.
Pielea se schimba in permanenta.
Daca pielea este uscata, atunci este prin exfoliere mai vizibila,
Incearca sa-ti ungi pielea cu crema hidratanta, care si "unge" pielea. Femeile de la tara au folosit unt sau frisca /smantana pentru pielea uscata de pe maini.

| LordCristobal a răspuns:

Salut!
Și pe mine m-au necăjit exemele foarte mult în perioada liceului.
Poți să iei un Triamcinolon și să te dai cu el până când îți trec exemele.Cu unguentul asta mie îmi treceau exemele după trei zile, ba chiar din prima zi îmi treceau mancarimile.
Însă Triamcinllonul nu e pe termen lung pentru că nu e o crema hidratanta.
Recomandarea mea este să folosești Triamcinolonul trei, patru zile și când îți trec iritațiile sa folosești o crema hidratanta Nivea sau ce mai poți găsi tu.
De asemenea când te speli pe mâini să nu te freci tare și să nu îți clătești mâinile cu foarte mult săpun.Incearca să folosești săpunul in stare solida că ăla lichid îți cam irita mainile.
Iar când te ștergi cu prosopul încearcă să nu te ștergi brutal pe mâini,să fii cat mai delicat.
Eu de obicei le făceam toamna și iarna și primăvara dispăreau, mai pe scurt le aveam când venea frigul.
Dar o data am avut și vara și a fost nasol.
Bine exemele pot fi cauzate de mai multe chestii:frig, apa calcaroasa, stres sau alimentație nesănătoasă.
Practic prin exeme corpul elimina niste toxine sub forma unor iritații.
Așa că încearcă să ai o dieta cat mai sănătoasă, să nu îți expui mâinile la frig și la treburi grele de casa și încearcă să ții și stresul sub control.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai potrivit este sa urezi un tratament adecvat prescris de medicul dermatolog happy