| anonim_4396 a întrebat:

Cum poti scapa de tulburarile obsesiv-compulsive?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
20 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Asta se rezolva la un medic nu pe TPU, ce tulburari obsesive ai?

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Imi tot trec ganduri idioate prin cap. Uneori, cand ma enerveaza un strain, de exemplu, imi zboara mintea total involuntar la gandul de a-l vatama sau chiar ucide. Bineinteles ca ignor aceste ganduri si ca in realitate nu am nici o intentie criminala, dar este obositor sa le suport. O sa merg la un psiholog, sa vad daca ma poate ajuta.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Primul pas este auto cunoasterea ta personala, baza dezvoltari a ta, dar paranoia ai?

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Sincer, nu cred. Ma consider chiar opusul paranoiei, sunt mereu relaxat si destul de lipsit de griji, chiar si in situatiile in care cei din jurul meu se streseaza.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci care e problema?

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Unica problema ar fi "gandurile criminale" care imi apar involuntar. Nu am parte de alte probleme, cum ar fi paranoia, care sa imi afecteze vizibil viata de zi cu zi.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai vrea sa omori pe cineva? poate ai frustrari man

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Eu nu vreau sa omor pe nimeni. Dar imi trec involuntar asemenea ganduri prin minte. Nu reflecta nimic din ceea ce as face cu adevarat, dar sunt enervante.

| Donsavas a răspuns (pentru anonim_4396):

Simptomele de iritabilitatea, furie, supărare pot fi tinute sub control sub medicatie sa stii.

| Donsavas a răspuns:

Cu antidepresive/antipsihotice. Ai nevoie de un consult medical

| anonim_4396 explică (pentru Donsavas):

Sunt total de acord. Voi consulta un psiholog, e cel mai bine asa.

| anonim_4396 explică (pentru Donsavas):

Multumesc, voi vedea ce zice medicul psiholog.

| Donsavas a răspuns (pentru anonim_4396):

Se numeste psihiatru. Acesta cunoaște bolile mintale si medicamentele psihotrope fiindca a terminat medicina. Psihologul are studii in psihologie si te poate doar consilia. Cu placere!

| anonim_4396 explică (pentru Donsavas):

Multumesc!

| Bizon95 a răspuns:

Din cate stiu eu fara ajutor profesionist, NU poti
si asa e deosebit de greu... este mai rau decat sa te lasi de o dependenta foarte serioasa (alcool, tigari, etc.)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Multumesc tuturor!

Cred ca voi cauta un psiholog bun si voi vedea cu ce ma poate ajuta. Daca nu poate, asta e, nu o sa fiu nici primul nici ultimul om care o sa paraseasca lumea asta cu tulburari psihice la bord happy.

| brokxy a răspuns:

De ele nu scapi prietene, sunt in aceiasi situatie cu bolile mintale asa ca;-; bolile mintale nu au leac......desi se zice ca Yoga ajuta, iti schimba modul de a gandi incearca

| Ale5184 a răspuns:

Nu stiu daca ai cum sa scapi, ci mai bine inveti sa le controlezi. Incearca sa te abtii. Cunosc enorm de multe persoane care au. Si eu am. Sfatul meu este sa te indopi cu medicamente decat in cazul in care simti ca iti afecteaza viata de zi cu zi

| Username272 a răspuns:

Tratamentul presupune atat medicamente, cat si consiliere.
Consilierea pentru tulburarea obsesiv-compulsiva este un tip de terapie cognitiv-comportamentala numita expunere si prevenire a rapunsului. Aceasta terapie creste, in mod lent, contactul cu lucrul care va cauzeaza griji sau convingeri false. De exemplu, daca sunteti ingrijorat ca veti intra in contact cu multi germeni atunci cand atingeti anumite lucruri, terapia va presupune atingerea lucrului respectiv fara a va spala pe maini ulterior. Cu ajutorul terapiei si a unui consilier, simptomele se vor reduce odata cu trecerea timpului.

| Sabs28 a răspuns:

Buna. Raspunsul este unul singur : terapie - adica mergi la psiholog. Atentie, nu toti psihologii practicanti din Romania sunt si buni. Daca esti din Bucuresti, ti-o recomand cu caldura pe doamna Cristina Fulop. Un sfat prietenesc : singur nu vei iesi din propria minte :-)