| Chocolate_8650 a întrebat:

Cum prevenim inmultirea bacteriilor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| marisela17 a răspuns:

Simplu, igiena. spalatul pe maini cat mai des,evitarea de consum alimentar fara a le spala in prealabil, schimbatul zilnic al vestimentatie(nu neaparat spalarea zilnica a hainelor,ci pur si simplu schimbarea intre ele, pantaloni, bluze.etc), dusurile zilnice...

5 răspunsuri:
| zeenath a răspuns:

Care bacterii? Aerobe sau anaerobe? Inmultirea celor aerobe, daca facem referire la solutii : solutii /geluri/sapunuri antibacteriene si dupa cum spune marisela17, iar celor anaerobe (din organism ) cu bacteriostatice prescrise doar de medici si pentru distrugerea lor = bactericite ( antibiotice ).

| Carlamonicaanghele a răspuns:

Dezinfectandu-ne cu spirt...
spalandu-ne pe maini cat mai des
avand grija si respectand igiena generala

| Nini_2117 a răspuns:

Apa sapun sau deter gent.

| ghinionistul112 a răspuns:

Prin igiena corporala, dus zilnic si dezinfectia din casa!

| Honey_7427 a răspuns:

Prin spalarea miinelor big grin