Întrebare recomandată | Catalin0486 a întrebat:

Cum prevenim cosurile?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Spalandu-te in fiecare seara cu un gel de curatare si daca ai deja cosuri, sa folosesti o data pe saptamana o masca pe baza de acid salicilic.

| GdX a răspuns:

Nu ai cum.

| Clorox a răspuns:

Spala-te pe fata mereu, nu pune mana pe fata cand e murdara, etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mi-e lene sa scriu nu de 100 de ori deci imagineaza-ti ca este acolo. laughing

Nu :
- fuma
- bea lactate si sucuri accidulate sau care nu-s naturale ( de preferat fructele se mananca )
- consuma alimente grase, prajeli
- nu folosi fixativ, ceara, gel, spuma de par si daca folosesti ai grija sa nu-ti atinga fata
- schimba fata de perna des, de preferat alege una din satin
- iti atinge fata daca nu este nevoie, musai sa fi spalat pe maini
- dezinfecteaza castile si telefonul mobil zilnic
- folosi produse iritante
- face excese de zahar
- consuma conserve

Cam asta e tot ce-mi vine in mine.

| Printesa10TM a răspuns:

Spala-te tot timpul pe fata. Mergi la un dermatolog. In rest, nu prea ai ce face, eventual sa astepti sa treci de pubertate.

| Odysea a răspuns:

Spala-te pe fata in fiecare zi cu sapun si apa calda.

| Roslie a răspuns:

Cosurile pot aparea si din cauza stresului, pubertatii nu neapar din cauza igienei.

Daca sunt cosuri gen agnee trebuie neaparat un consult la dermatolog, degeaba iti spun eu ca folosesc 3 produse de la Clearasil, poate la mine isi face efectul si la tine nu, dar poti incerca sa folosesti de la Clearasil Clearasil Ultra Rapid Action 3in1, poate te ajuta. Daca esti fata si folosesti produse cosmetice, neaparat trebuie sa te demachiezi in fiecare seara, sa verifici data expirarii a fondului de ten ( cosurile pot aparea si din cauza asta ), daca esti in perioada adolescentei, nu te panica. o sa treaca.