| Bianca777 a întrebat:

Cum recunosc boala Hodgkin sau non hodgkin?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Se fac analize de sange cu frotiu periferic, altfel nu iti dai seama dupa simptome

| sierra1 a răspuns:

Din moment ce folosești o denumire mai rar întâlnită, probabil ești în temă. Totuși iată ce am găsit pentru întrebarea ta:

Simptome - Apare cu predilecţie la tineri, existînd o afectare vizibilă a sexului masculin (raport de 4/1), în mecanismul patogen fiind implicat factorul ereditar şi posibil cel infecţios, legat de infecţiile în antecedente cu virusul Epstein Barr, precum şi o disfuncţie a sistemului imunitar.
Simptomele iniţiale sînt nespecifice, semănînd cu o stare gripală: febră, oboseală, transpiraţii nocturne. La acestea se adaugă în timp adenopatii (măriri ale ganglionilor) nedureroase, situate de obicei cervical, în zona axilară sau inghinală, scădere vizibilă în greutate (peste 10% din greutatea corporală în cîteva luni), diminuarea apetitului, prurit intens, mărirea ficatului şi splinei, precum şi semne produse de masele ganglionare toracice sau abdominale: icter, edeme ale membrelor, dispnee, anemie.

| Bianca777 explică (pentru sierra1):

Eu am un ganglion presupun pe partea laterala a gâtului, mic si nedureros si se simte la palpare, dar nu am alte simptome si nu stiu ce poate fi

| sierra1 a răspuns (pentru Bianca777):

Dacă ții la sănătatea ta, nu întreba aici, pe TPU, du-te la medic!