| minix20 a întrebat:

Cum s-a manifestat la voi Stafilocolul Auriu? Sau cum se manifesta in general?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In puroi gros, galben.
Se scapa greu de ea, doar cu antibiotice specifice.

| 4evergentleman a răspuns:

Cu miere de manuka poți scăpa de așa ceva, mult mai eficienta decât orice antibiotic

| Simpatic a răspuns (pentru 4evergentleman):

Si mult mai scumpa, ca sa distruga o asemenea bacterie e nevoie de un factor MGO de +800, daca o sa cauti cat e un borcanas de 250 grame la asemenea "tarie", te crucesti, si ai nevoie de multe borcanase, chiar si asa ma indoiesc ca manuka este capabila a distruge o bacterie rezistenta la antibiotic cum este stafilococul!
Cunosc manuka am luat luni de zile dar nu pentru vreo afectiune ci pentru ca asa am dorit la acel moment!

| Dandiiiiiiii a răspuns:

Cum s-a manifestat la noi? De ce crezi ca toata lumea a avut infectia?
E destul de periculos din ce vad la stiri si din ce am citit.
"Simptomele infectiei cu stafilococ auriu
Majoritatea infectiilor cauzate de stafilococul auriu afecteaza pielea si tesuturile moi, provocand abcese sau celulita infectioasa.
Simptomele abcesului
- colectie de puroi la locul leziunii
- zona care inconjoara abcesul este de obicei rosie, dureroasa si umflata, iar pielea din jurul abcesului poate fi calda la atingere."

| M1rc3a a răspuns:

Cea mai naspa si rusinoasa experienta pot zice ca am avut.o eu si daca iti zic te las si cu sechelelaughingla mine s-a manifestat sub forma unui furunc mare si galben, da ia ghici in ce loc? langa anus frate dintre toate partile corpului mie mi-a iesit langa cea mai intima zonalaughingsi iti spun ca am trecut prin atatea de rad si plang si in ziua de azi...In primul rand trebuia sa le spun la parinti, aveam 13 ani pe atuncea si cam imi era rusine de chestii de genu da nu aveam de ales decat sa le zic ca de la durere nici sa stau jos nu puteam, apai sa ma imaginezi pe bicicleta cum mergeam ca mi.am stricat si pedalele de la mersul in suslaughingin fine faza cu parintii pot sa zic ca a fost usoara pe langa cea cu medicii. da cand m.am dus frt la spital.laughing am intrat in pamant de rusine m.au pus sa ma dezbrac sa fiu despuiat complet ca sa ma examineze si sa vada cat de grava e situatialaughing, iti dai seama ca clocotea sangele in mine ca pe atunci eram si la pubertate si s-a nimerit norocul ca cine sa ma verifice sa fie si niste asistente, deci trebuia sa-mi controlez hormonii ca de nu ieseam barbat la 13 ani de acololaughingrad eu da bine ca nu a fost asa grav mi.au dat un tratament cu antibiotice si o alifie cu care sa ma dau pana ce mi se sparge furuncul nu vrei sa stii in ce inundatie m.am trezit in dimineata aceea, ca aveam si furuncul marelaughingdeci mda sper ca nu ti.am scarba da asa experienta nici la dusmani nu o doresc vorba aialaughing