| Iordanut a întrebat:

Cum sa cresti nivelul de testosteron?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| JayLeno a răspuns:

Dupa varsta de 30 ani la barbati nivelul testosteronului incepe sa scada; se gasesc niste pastile Tribulus extraordinar de bune, folosite si de catre sportivii de performanta... din pacate nu prea se gasesc in Romania, trebuiesc comandate din exterior

5 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Vezi ca cineva a raspuns pe TPU chiar la aceasta intrebare
http://www.TPU.ro/......-cand.html
"Cercetarile au dovedit in mod constant ca nivelul seric al testosteronului este mai crescut dupa un antrenament de rezistenta (stim cu toti ca antrenamentul culturistic este de tip forta in regim de rezistenta). Aceasta crestere este afectata de cantitatea de masa musculara stimulata, incarcatura folosita in cadrul antrenamentului si nivelul de intensitate.

Cu cat este mai mare cantitatea de masa musculara stimulata simultan, cu atât nivelul de testosteron este mai crescut. Poate ca ati auzit de un milion de ori ca exercitiile care implica mobilizarea mai multor articulatii sunt mai bune decât exercitiile de izolare in ceea ce priveste dezvoltarea masei musculare si fortei; iata ca acum stiti si explicatia stiintifica!"
Citeste tot restul articolului, este foarte interesant, ti-am dat doar un fragment mic
http://www.doctor.info.ro/html/testosteron.html

assiris
| assiris a răspuns:

Se gasesc medicamente. Sunt si substante de care are nevoie organismul pentru a creste cantitatea de testosteron: http://www.terapii-naturiste.com/......litate.htm

pupimik
| pupimik a răspuns:

Mergi la medicul endocrinolog care in urma unor analiza va stabili daca ai nevoie de o crestere a nivelului testosteronului si iti va da un tratament hormonal adecvat.

| stefanradu a răspuns:

Salut Iordanut,
Gasesti mai multe despre testosteron, si cum iti poti creste nivelul testosteronului din corp, aici:
http://hunkbody.ro/......ii-fizice/
spor!