| LadyAntebellumFan a întrebat:

Cum sa-i spun mamei ca mi-a venit menstruatia? Mi-e rusine(cred ca o sa-i spuna si lui tati si mi-e si mai rusine)...sad Help!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Este singura persoana de care nu trebuie sa te rusinezi.Mama ta te iubeste explica-i situatia si te va ajuta intr-un fel.Este o perioada interesanta pentru ca te transformi din fetita in femeie.

| mona a răspuns:

Lasa rusinea si cheama-ti mama in camera ta si spune-i, iti va da sfaturi ce si cum sa faci in situatia asta

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU are de ce să-ţi fie ruşine ( nici faţă de mama, nici faţă de tata )!

Fi liniştită că şi ei sunt adulţi şi ştiu că este o etapă în dezvoltarea unei fete, o chestie NORMALĂ - deci, NU are de ce să-ţi fie ruşine.

Iar mama îţi poate da diverse sfaturi şi te poate ajuta în multe privinţe.

Toate cele bune.

| aveam14ani a răspuns:

Fa-ti curaj.happy
Esti la inceput. cum crezi ca o sa contiui asa? trebuie sa te ajute cineva, mama ta.
Toate fele vor pati asta odata si odata.Si mama ta are.N-are de ce sa iti fie rusine. Spune-i sa nu ii zica tatalui tau. e o chestiune intima.
mie mi-a venit la scoala I don't want to see. ma patasem. am ajuns acasa [mama era in curte] si i-am zis "mamiii... cred ca mi-a venit ciclul..." si atat tot. nu e cine stie ce.O sa vezi ca e mai bine daca ii zici. lasa rusinea la usa.
Succes.

| NuAmContAici1523 a răspuns:

Multumesc tuturor!