| inna07 a întrebat:

Cum sa il conving pe prietenul meu sa se lase de fumat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| Patry a răspuns:

Hmm, nu prea ai cum. el singur trebuie sa convinga ca nu e bine ceea ce face!

| cristimihailov a răspuns:

Te-a gandit ca poate e mai bine sa il schimbi?

| gelu1970 a răspuns:

Nu poti. daca el nu e suficient de rational incat sa isi dea seama ca plateste ca sa isi distruga sanatatea, atunci cum crezi ca o sa il convingi?

| digital7shady a răspuns:

Niciunul din raspunsurile de sus nu sunt bune. Incearca sa-i inlocuiesti fumatul cu altceva, mai satisfacator.

| fataciocolata a răspuns:

Spune-i ca fumatul nu este deloc sanatos,iti strica dintii,plamani, gandirea si de de asemenea costa si multi bani. Spune-i ca nu o face pentru tine, o face pentru sanatatea lui. Dacavrei, cumpara-i o carte cu toate efectele negative ale fumatului.
Sper ca te-am putut ajuta, funda?

| Winchester308 a răspuns:

Perfect de acord cu Heliodor.De ce mai esti cu el daca nu-ti convine?
Aia cu "daca ma iubesti te lasi de fumat" poate avea ca rezultat o intrebare ca cea pusa de mine mai sus.

| Heliodor a răspuns:

Inainte sa iei in calcul vreo metoda, amintesteti ca nu este in regula ca intro relatie sa schimbi partenerului ceva la care tine

| Mediocre a răspuns:

Spune-i ca daca chiar te iubeste, ar trebui sa se lase.

| AnaBubbles a răspuns:

Poti sa ii spui ca daca nu se lasa te desparti de el... daca te iubeste se v-a lasa daca nu teiubeste si continua nu te mai uita la el sunt destuli baieti in lume! Succes!

| Trofin_Niku_2000 a răspuns:

Zii asa. frate, sau lasi fumatul sau ne despartim pentru totdeauna, tu de fapt il sperii, el posibil sa creada. fratele meu la fel a lasat fumatul.