Întrebare recomandată | Milchschnitte_Erik_1998 a întrebat:

Cum pot sa conving o fata de 15 ani sa se lase de fumat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Incearca sa.i arati filmuletul asta:
http://www.youtube.com/watch?v=xbPNR7MLe3U
Dar daca nu are putina vointa, nu va realiza nimic.

| Dumnezău a răspuns:

De ce ai incerca sa faci asta? E gretos cand strainii isi iau rolul de buni samarineni si stiu ei ce-i mai bine pentru ceilalti. Boala grea treaba asta la romani. Orice om care fumeaza are un motiv; ca, de obicei, are unul ridicol, asta e alta treaba, dar nu trebuie sa te intereseze ce face altcineva, pe sanatatea sa. Nu ai 70 de ani sa te intereseze tot ce fac ceilalti, cu lux de amanunte si sigur n-ar trebui sa intervii in detaliile vietii cuiva.

| hummmer a răspuns:

Şi de pe net, caută-i mărturii ale celor ce fumează şi regretă după sănătatea distrusă.

Răspuns utilizator avertizat
| deadwillow a răspuns:

Ughhhh...
De obicei mintea omului functioneaza asa : daca-i spui sa nu faca un lucru din diverse motive, apoi parca mai rau il face.
Si eu fumez(am aproape 17 ani) si mi-au spus multi sa nu mai fumez din nu stiu cate motive,dar... niciun rezultat.
Oamenii se apuca de fumat din diverse cauze, precum stresul, problemele in familie/dragoste sau altele.
Fumatul este un drog, e adevarat, dar dintre toate drogurile el este cel mai putin daunator.
Las-o in pace. Va realiza sau nu la un moment dat ca isi face singura rau. E problema ei. E sanatatea ei. Ea decide.

| Paix a răspuns:

Lasa-ti voi vrajeli de copii, ca nu-i pasa ei de sanatatea ei si consecintele.
Poate un psiholoc poate rezolva, poate fumeaza din cauza unei griji, probleme, depresie, necazuri, sau greseli ce o facut in care o macina, dezamagire. Foarte multe fete din motive de genu fumeaza, bea, sex.

| nevermind3322 a răspuns:

Nu poti, dar uite parte amuzanta: pe patul de moarte, cand va avea cancer le plamani, ii vei putea spune pe buna dreptate: "ti-am spus eu!" laughing

| Petrust a răspuns:

Da-i argumente. Spre exemplu :
1.Copii ei pot avea probleme cu sanatatea.
2. Exista risc de cancer pulmonar.
3. Fumatul scade din durata vietii.
Mai poti sa o sfatui sa-si gaseasca un hobby.

| MariusBlack a răspuns:

Incearca sa ii spui ca este ceva foarte nesanatos.Ea nu poate crede de la varsta ei ca este nesanatos.In viitor nu o sa-i priieasca ce-a facut in tinerete.O sa aiba probleme cu plamanii, vocea i se va ingrosa si va tusi foarte des. Funda?