| ionika17 a întrebat:

Cum sa scap de cosuri, am si pe fata dar nu chiar asa de multe, dar pe spate am multe cum sa scap de ele? si mi-o ramas si niste pete de la ele, cred ca pentru ca le-am rupt, m-am dat si cu o alifie elitrocanol ceva de genu asta, dar tot degeaba, sau trebuie sa ma duc la dermatolog?sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Zoki a răspuns:

Nu, eu am avut aceeasi problema.Trebuie doar sa stai un pic la soare, la mine a functiionat... Nu-ti face griji vor trece. Insa stii marca garnier? La fel ajuta, trebuie doar sa contina zinc si argila, crede-ma stiu ce spun...
Incearca, dar nu merita sa dai banii in vint pentru dermatolog. happy

9 răspunsuri:
GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Mergi la medicul de familie şi îţi dă trimitere la dermatolog. La tine e mai grav, dacă ai şi pe spate. Nu lua după ce auzi, mergi la dermatolog şi-ţi dă ceva pentru tenul tău, astfel încât să-ţi rezolvi problemele! Baftă!

| ღ♥•º°mariposa°º•♥ღ a răspuns:

Buna! si eu am pe spate cosuri si de aceea m-am hotarat sa merg marti la dermatolog sa vad ce imi da. cel mai bine este sa mergi la medicul de familie si iti va da trimitere (astfel nu mai platesti taxa de intrare) si platesti doar medicamentele care de obicei sunt destul de scumpe. daca nu vrei sa mergi la dermatolog te poti da cu lamaie pentru ca le usuca, sa stai la soare (pentru ca ele fiind rosii stand la soare te bronzezi si nu se mai cunosc asa mult), poti sa te dai cu crema skinoren(35 ron) care ti le usuca (la mine a mers cat de cat ). pe langa faptul ca trebuie sa iti cureti pielea la exterior trebuie sa faci si un tratament ce detoxifiaza organismul.In acelasi timp ar fi bine sa iti faci si o ecografie eco-abdominala(parca asa a zis medicul meu de familie big grin ) pentru ca poti avea probleme cu ovarele, adica sa ai chisturi(acest lucru nu e grav si se trateaza).
ti-am mentionat mai multe moduri de a te trata, insa decizia iti apartine.ar fi bine mai intai sa te consulti cu mama si cu medicul de familie.bafta multa si sper sa iti treaca! pa :*

| deeeeeebora a răspuns:

Eu am inceput azi cu tinctura de propolis(am pete, dar si pentru cosuri am auzit ca ii bun). sa vedem ce o sa iasa!

| Petronela a răspuns:

Te poti duce la dermatolog dar poti cumpara de la farmacie zineryt, e foarte bun si se vad rezultate. Ti-l recomand, la mine s-au vazut rezultate. Fundita?

| lovefan a răspuns:

Buna! Cel mai bine ar fi sa consulti un medic dermatolog. El poate sti exact ce iti trebuie pentru a rezolva problema. Pana ajungi la medic, sfatul meu este sa nu ti le mai rupi sau storci, pentru ca o sa iti ramana urme si sa nu mai folosesti orice crema pe care o cumperi de la farmacie, ci asteapta sa iti recomande medicul crema potrivita pentru pielea ta. Nu e cazul sa te panichezi, mai ales ca daca esti cumva in perioada de pubertate e normal sa ai cosuri. Orice ar fi, o sa se rezolve! Succes!

| Aura a răspuns:

Ar fi cel mai indicat sa mergi la dermatolog ca el iti fa spune exact ce sa faci, insa mergi si cumpara,, pudra de argila" e pana in 1 leu. La mine a functionat. Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! Cred ca in situatia ta ar fi cel mai bine sa consulti un medic dermatolog. Ai grija sa nu ti le mai rupi sau storci pentru ca o sa iti ramana urme. Pana ajungi la dermatolog, nu iti mai da pe piele cu orice alifie iei de la farmacie, asteapta sa iti recomande medicul una potrivita pentru problema ta. Nu te panica, nu e ceva grav. Nu ai mentionat daca esti in perioada de pubertate. Daca e asa, e normal sa ai cosuri multe.
Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai nevoie de un medicament pe nume zinerit! pe mine ma ajutat te va ajuta si pe tine!