| anonim_4396 a întrebat:

Cum sa scap de curent ( durere de ureche)?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Piciule, una e curentul şi alta e dure rea de ureche.
Statul în curent poate afecta urechea şi duce la dureri de ureche.
Dar ele sînt noţiuni diferite.
Una este cauza şi alta efectul.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă aceste dureri se datorează faptului că "te-a tras curentul", atunci poţi încerca următorul remediu "casnic" :

Cumperi un pachet de ţigări cu filtru ( mai ieftine ), aprinzi o ţigară şi o pui într-o ureche ( să fumeze urechea singură ), timp în care ţi vată în cealaltă ureche, iar la urechea în care arde ţigarea trebuie să ţi "adunat" lobul urechii pe lângă ţigară ( ca să nu tragă aer "fals" ).

După ce se termină de fumat ţigara din urechea respectivă pui altă ţigară în cealaltă ureche şi pe prima o acoperi cu vată, apoi refaci acelaşi "ritual".

După care refaci "operaţia" la urechea iniţială,..., în total "fumezi" cam 3 ţigări într-o ureche.

Este indicat că să te ajute cineva când faci acest "tratament", în sensul că cineva trebuie să supravegheze scrumul din vârful ţigării şi pe măsură ce este mai mult să-l scuture uşor pe o scrumieră ( ca să nu-ţi cadă pe haine ).

Dacă în următoarea zi mai ai dureri de urechi/dinţi, atunci mai REIEI "tratamentul" încă o dată.

Refaci "tratamentul" cam la 2 luni!

În timp, este indicat să-ţi REPARI dantura.

Totuşi, ar fi INDICAT şi un control de specialitate la medicul ORL-ist ( să nu fie vorba de otită ).

Toate cele bune.

| Azµre a răspuns:

Picături de ureche + analgezice.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună!
Cu ţigara, o introduci în ureche şi o laşi aprinsă până la filtru, încearcă!
Sau cumpără de la farmacie conuri sau mai poţi să-ţi cureţi urechile cu apă oxigenată şi un beţişor cu vată!
Favorizează şi împotriva infecţiilor!
Te pup!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La mediccccccc, o consultatie i tratament. poate ai o raceala. vezi sa nu dai in cine stie ce neplaceri. la orl o simpla consultatie si scapi de toate. sa te tratezi dupa ureche in ecunostinta de cauza, se lasa neplacut mai tarziu.

| AnastasescuF a răspuns:

Picături de ureche happy