| adrian873 a întrebat:

Cum sa scap de etnobotanice?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Chio9 a răspuns:

Fratica. lasa-le ca nu-s bune.
Iti fac rau, poate nu aucm dar cu timpul.
Excesul poate sa te omoare.
Asa e si alcoolul, excesul a doua zi iti da o mahmureala grava.

etnobotanicele sunt un drog ca alcoolul de altfel, dar care iti poate aduce moartea inainte de termen.

Asa ca stai putin gandeste-te ca nu e bine si mai bine consumi alcool decat etnobotanice. (numai alcool, ca oricum consumai si dinasta laughing )

Fiecare are un viciu, tu l-ai ales pe acesta cu etnobotaniclele, nu ai ales bine, chiar deloc.

Alti devin dependenti de tigari, altii de alcool, alti de altele.(le sti si tu)
exemplele pot continua: de cola, de mancare, de ciocolata. de orice fel.

Incearca sa reduci consumi mai rar si tot asa pana simti ca poti sa te opresti.

Fara ceva ''drog'' pentru care sa stii ca traiesti, pe pamantul asta nu se poate.

Cand simti ca poti sa te lasi si simti nevoie, inlocuiestele cu o bere sau un pahar de vin.

Apoi alcoolul poti sa-l inlocuiesti cu cola sau altele. laughing

Si eu tind sa cred ca sunt dependent de alcool.
Simt nevoiea sa beau ceva ca sa mai uit de griji si probleme.

Asta-i viata!

Incearca sa-ti schimbi viuciul cu unu care sa nu-ti faca rau asa tare.

Nu conteaza drogul, ci dependenta!

Ca strangi timbre, sau ca tragi pe nas,
Ca nu poti fara femei sau ca pui ierburi in atlas,
Poti sa-i spui oricum eu le numesc vicii
Atata timp cat cantitatea iti provoaca delicii
E vorba de dependenta, nu conteaza drogul.

SPER CA TE-AM PUTUT AJUTA MACAR UN PIC!

| adrian873 explică (pentru Chio9):

Foarte bun raspunsul, cum ai zis si tu simti nevoia sa bei ca sa uiti de griji si de probleme, asa si eu fumez ca sa uit de toatate. Cred ca primul lucru care trebuie sa il facem este sa NU mai avem griji si probleme dar asta este mai greu decat sa te lasi de oricare viciu.

| Chio9 a răspuns (pentru adrian873):

Stiu frate, asta-i unica solutie sa scapi de vicii.
Sa-ti rezolvi problemele si sa ai tot ce-ti doresti. In limita bunului simt bine-nteles.

Niste bani, o masina, un loc de munca, si sa fi imbracat fain.

Nu am scris ca si o gagica, pentru ca daca le ai pe alea o ai si pe ea. laughing

Asta e frate, trebuie sa luptam pe 2 fronturi, si cu problemele si cu viciu.

Ar fi bine sa lupti ziua cu problemele, sa te lupti sa le rezolvi, iar seara sa te relaxezi la o bere o tigara sau mai stiu eu ce.

Si la mine ii cea mai grea perioada asta. Acum am terminat liceu si pl n-am ce face, am picat si bacu, n-am bani n-am nimic. Nici sa-mi satisfac viuciu nu am bani. Asa as bea o bere. laughing)

Fa o schimbare radicala ca sa poti schimba ceva.
Io vreau s apelc din tara si sa vin cu maisina inapoi. Si apoi un loc de munca aici si s-au rezolvat toate.
da dar fazai c anul are cine sa ma ajute s aplec.straight face

Dupa ce rezolva tot putem spune ca viuciu e acum placere, relaxare. NU mai e viciu. nu mai suntem depententi ci doar pasionati.hee hee Un fel de viuciu controlat.

Neavand ce face, logic apelam tot timpu la viuciu respectiv.
Avand o ocupatie, apelam ocazional.

Sper sa scapam cu bine. laughing))

Dupa ce dau bacu in toamna, daca nu gasesc unde sa plec la lucru, plec cu ocazie din tara. laughing)

:-

| adrian873 explică (pentru Chio9):

Si eu am picat bacu, si nu gasesc aici de lucru, m-am gandit sa plec pe tir da nu am bani sa dau de C si E...

24 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Cu multa vointa si cu ajutorul lui Dumnezeu.

| adrian873 explică (pentru EmaS):

Nu merge asa. vreau o metoda care sa ma ajute

| ℜëßëℓå a răspuns (pentru adrian873):

Eu sunt de acord cu EmaS. Daca chiar crezi in tine poti reusi.

| Azµre a răspuns:

Te duci la spital, altă soluție nu ai... și multă voință...
Mai acu o săptămână mai doreai și legalizarea Marijuanei...

| adrian873 explică (pentru Azµre):

Pai da marijuana ar fi o solutie foarte buna. Mai bine bagi iarba decat etnobotanice

| reihiuke a răspuns:

Scrie pe un caiet ceea ce faci dupa ce reusesti sa rezisti la tentatie. De fiecare data cand reusesti sa te abtii, scrii pe un caiet ce ai facut dupa... Cand totusi nu reusesti, nu scrii nimic.

| adrian873 explică (pentru reihiuke):

Si cu ce ma ajuta asta?

| reihiuke a răspuns (pentru adrian873):

Nu stiu. Mi l-a dat un psiholog. A zis ca o sa gasesti resurse multe in tine insuti ca sa te lasi. Daca faci asa.

| reihiuke a răspuns:

Esti dispus sa suferi ca sa te lasi de entobotanice?happy Iti pot arata o metoda. daca nu iese cea cu caietul.

| adrian873 explică (pentru reihiuke):

Sunt dispus sa fac aproape orice

| reihiuke a răspuns (pentru adrian873):

Ok, da-mi add pe reihiuke.

| reihiuke a răspuns (pentru adrian873):

Macar stii cauza pentru care te-ai luat de ele?

| adrian873 explică (pentru reihiuke):

Ti-am dar add

| reihiuke a răspuns (pentru adrian873):

Nu mi-a aparut. " reihiuke " fara punct fara nimic.

| Chio9 a răspuns (pentru adrian873):

Andreichiorean da-mi add pe mess.
Si mai povesti acolo, ca avem ce vorbi.
Iti dau accept, cred ca maine ca aucm merg ca am ceva de rezolvat.(probleme)
Iar apoi merg sa beau un suc. drooling

Ti-am dat add la adrian873.
poate ma nimerit. laughing

Ciao.

| adrian873 explică (pentru Chio9):

Am sa iti dau add, bafta

| BULANGIU96 a răspuns:

-nu mai cumpara.
-impuscate (glumesc) laughing
-i-ati tigari normale, si dupa o sa te obisnuiesti cu astea normale care sunt mai "slabe", pe urma te lasi de tigarile normale si ...BINGO! La frate-miu a functionat! tongue funda?

| adrian873 explică (pentru BULANGIU96):

Pai fumez si tigari normale

| BULANGIU96 a răspuns (pentru adrian873):

Aaa atunci e grav laughing