| TabooR a întrebat:

Cum sa scap de raceala repede fara doctor? sa ma indop cu ceai clocotit ^,...,^

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
De unde ştii că este răceală?
Ceai (soc, muşeţel, măceşe) cald îndulcit cu miere naturală de albine, paracetamol (atenţie la alergii), frecţii cu oţet sau spirt (ventuze dacă ai), consum ridicat de fructe proaspete.
Evită curentul şi baia generală până la însănătoşire!
Pa, pa.

| yellowalien a răspuns:

Niciodata, dar NICIODATA, sa nu bei ceaiul prea fierbinte(clocotit, cum ii spui tu)! Ideal e sa fie cald, dar sa nu te arda, pentru ca iti provoaca leziuni pe faringe si mai rau faci!
Bea cat mai mult ceai cald, mananca fructe, ia paracetamol la 6-8 ore si dormihappy... Somnul ajuta foarte mult, asadar daca poti dormi, baga somn cat mai mult big grin

| Brotacelu a răspuns:

Pe la mine circula un proverb
Daca iei medicamente iti trece intr-o saptamana raceala... daca nu in 7 zile!
Si e foarte adevarat... cel putin pentru mine big grin

Tot ce iei [medicamente sau ceaiuri] doar iti amelioreaza [poate] raceala, dar nu o si vindeca!

Distractie placuta!

| Roberta00 a răspuns:

Ia klacid si Coldrex timp de 3 zile si iti trece eu asa fac si e bun!

| Lucky_9459 a răspuns:

Pai ia nurofen pentru raceala si gripa si un coldrex poti lua si paracetamol sinus iti usureaza respiratia happy

| Kathleya a răspuns:

Pai cand sunt racita si sa nu ma duca mami la doctor ca poate afla ca fumez fac asa:
1. tin picioarele in apa fiarta cu sara
2. Iau tantum verde e super bun
3. stau la caldurica
4. mai beau o canuta de ceai
5. imi pun sora sa-mi faca masaj cu un ulei ceva
Daca fac asa imediat imi trece happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu...nici intr-un caz... sper ca nu ai facut-o deja?
sti ce sa faci? iti dau sfaturi!

1. ii spui mamei tale sa iti dea bani sa iei ceva dar, tu mergi la farmacie...si iei medicamente
2. daca ai soba iti pui o caramida acolo ca sa se infierbante...iti pui un prosop pe jos...si pui caramida peste prosop si te incalzesti la picioare si iti trece!

3. nu te lasa dus de raceala...adica sa nu te pui la pat...incearca sa faci cat mai multe pentru a-ti trece raceala.

Succes!
Mentionez ca sunt pe clasa a VI-a si vreau sa-ti dau un sfat!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu puneti comprese reci de prosoape