| AmxMod a întrebat:

Cum sa scap de ticul de tusa? nu mai suport am luat medicamente, am fost la medicul de famile si ami zice ca nu sunt bolnav, mi-a zis ca mi-a ramas un tic, cum as putea scapa de acel tic?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Tibi45 a răspuns:

Încearcă să sugi tablete de "propolis" (de la magazine cu plante naturiste), nu au contraindicaţii, sunt naturale şi pot ajuta în astfel de cazuri.Probabil în trecut ai avut nişte probleme faringiene pe care le-ai neglijat, şi care s-au amendat în timp (fie în mod spontan, fie în urma unui tratament pe care l-ai urmat), dar ai rămas cu o sechelă reflexă, de sorginte neuronală. Multă sănătate.

2 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Ori te duci la psiholog, ori inveti sa te controlezi pur si simplu singur, Dar e posibil sa tusesti totusi dintr-o cauza organica. O data am tusit o luna, am fost la doi doctori nu mi-au gasit nimic, mi-au dat tot felul de medicamente si mi-a trecut thinking consulta si tu eventual un pneumofiziolog.

| dadionetwothree a răspuns:

E putin probabil sa iti fi ramas un tic.e vorba despre tuse, sa fim seriosi.
Incearca totusi sa te concentrezi mai mult pe actiunile pe care le faci si atunci cand iti vine sa tusesti, opreste-te si tot asa.