| YoBaa a întrebat:

Cum sa scap de tuse?
Cea mai buna metoda, primeste funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Trebuie sa recunosti tipul de tuse ca sa stii ce fel de tratament trebuie urmat! Tusea nu este o boala ci doar un simptom care te anunta ca undeva in corp este o problema. Tusea poate fi seaca chinuitoare cu punctul de plecare laringele. Tusea poate fi productiva insotita de expectoratie.Deci, pentru un tratament corect fa-i o vizita medicului de familie, netratata corect aduce complicatii.Multa sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Depinde pe ce fond e tusea.
Este tuse provocata de o raceala?
Esti racit/a cumva?
Daca da, remediul bun contra tusei este infuzia din frunze de patlagina: doua lingurite la o cana de apa fiarta, din care se consuma doua cani pe zi, cu lingurita.
Infuzie de plamadica:
doua lingurite la o cana de apa fiarta, din care se consuma 2-3 cani pe zi; Ceai
Infuzie din muguri de pin: o lingurita de muguri de pin proaspeti sau uscati, la o cana de apa clocotita, din care se consuma 2-3 cani pe zi, indulcite cu miere de albine;
Ceaiul din frunze de ceapa: doua linguri de frunze de ceapa, fierte 2-3 minute si, indulcit cu miere de albine.
Tusea convulsiva se trateaza tinand o dieta cu:
suc de orz verde, preparat din lapte si ceapa (10 cepe taiate in bucati mici, o capatana de usturoi curatata, data pe razatoare, 1 l de lapte). Se fierbe 5 minute, se strecoara, se indulceste cu miere. Se administreaza 1 lingura la 2 ore, in cursul unei zile. Este eficienta si in bronsite.
Te pup!

| Ironicnαme a răspuns:

Ceaiuri calde... Dacă eşti răcită, medicamente.

| Ghita_Sergiu_1986 a răspuns:

Hmm, pai depinde de o ai? Daca e de natura Interna : Raceala, Iritare a esofagului, Pneumonii si asa mai departe ca sunt o Gramada, sau sunt de ordin Extern : Alergii, Teren Alergic, incearca sa te prinzi cand apare si ce mai simti, si baga aici un raspuns sa ma dau cu Parereawinking

| naturistul a răspuns:

Metoda naturala este cea mai buna; antibiotic natural(usturoi) sau suplimente cu usturoi si patrunjel asociat cu vitamina C

| Funditasiatat a răspuns:

Fii atent ce ai de facut:
1. Linistestete daca te agiti te va durea mai tare in gat si vei tusi mai deshee hee
2.Bea ceai
3.Ia Faringost/Tantun Verde/Stepsil
4.Ia miere
5.Cumpara-ti sau ia daca ai sirop cu echinaceea e mai tarre dar e cel mai bun.
Insanatosire gravnica! >big grin