| Dorel95 a întrebat:

Daca mananc usturoi scap de tuse? funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Arthur a răspuns:

Depinde din ce cauză a apărut acea tuse. Ai aici o variantă : " Unguentul tratează bronşitele
În sezonul rece, afecţiunile respiratorii sunt cele mai frecvente. Şi cine ne vine mai bine în ajutor decât usturoiul? Preparaţi un unguent din câţiva căţei de usturoi, tocaţi mărunt, cuişoare şi puţin ulei.
Se fierbe acest amestec la foc mic, se amestecă până devine o pastă şi se pune la răcit. Unguentul se întinde pe piept, stomac, gât şi este eficient împotriva bronşitelor şi infecţiilor căilor respiratorii ".
Iar pentru probleme cu gâtul : " Pentru durerile de gât se face o infuzie de usturoi cu ajutorul căreia faceţi gargară câteva zile la rând. Nu vă faceţi probleme dacă înghiţiţi ceaiul de usturoi pentru că nu aduce efecte negative. Pentru ameliorarea tusei, faceţi un sirop de usturoi. Luaţi zilnic câte o linguriţă. Acesta e adjuvant şi în tusea provocată de astm sau în tusea alergică. "

4 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Nu e sigur, ai insa toate sansele sa faci o criza biliara.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

NU.

Pentru tuse se foloseşte ceai de ceapă + nuci ( sparte în două ) şi îndulcit cu miere de albine.

Sau cu ceai de flori de soc îndulcit cu miere de albine.

Şi, eventual, un control medical de specialitate...

Usturoiul crud se foloseşte ca remediu preventiv împotriva răcelii.

| Gabbriell a răspuns:

Da este foarte bun.
Nu numai ca scapi de tuse, raceala, dar tine la distanta vampirii si varcolacii. tongue

| Gabielle a răspuns:

Nu prea, daca e o tuse puternica iti trebuie medicamente altfel risti sa ai probleme la plamani.