| Slavic a întrebat:

Cum sa scap de tuse va rog ajutati-ma sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Mergi la farmacie şi cere un antitusiv: Mucosolvant, Mucosin, Sirop antitusiv cu pătlagină, etc.
Ai grijă să nu fi alergic/ă la unul din componenţii siropului.
Ceai de lămâie îndulcit cu miere de albine.
Nu ieşi afară când este foarte frig şi dacă este totuşi nevoie, pui un fular la gură pentru a nu trage în piept aerul rece, rişti să faci pneumonie.
Sănătate.
Pa, pa.

6 răspunsuri:
| anad a răspuns:

Spala bine o ridiche neagra (nu o cureti de coaja), scobeste cu un cutit sau o lingurita din miez si pune in scobitura miere(daca n-ai miere pune zahar). Se formeaza un suc care este foarte bun pentru tuse. Pui de 2-3 ori miere intr-o ridiche.

| Arthur a răspuns:

Incearca sa iti prepari un ceai de ceapa, e foarte bun la mine functioneaza de fiecare data.( fierbi o ceapa cu tot cu coji pana scade apa la jumatate din cantitatea initiala, il poti indulci cu zahar sau miere daca nu iti place gustul) Iar ca pastile : codeina.

| tee a răspuns:

Cu tinctura de propolis. Pune 15 picaturi de propolis intr-o lingurita de zahar de trei ori pe zi. Sau pune prolpolis in ceai fierbinte si bea-l. Tot 15 pic, de 3 ori pe zi.
Tinctura de propolis gasesti la plafar, posibil si la unele farmacii. Insanatosire grabnica!

| Slavic explică:

Sdtudt

| Slavic explică:

Gj

| zvexc a răspuns:

Poate ai cancer. Du-te la farmacie sa-ti dea ceva pentru tuse, ce altceva? Du-te la medicul de familie daca vrei si o parere...