| PuFiLiCi98 a întrebat:

Cum scap de acneea (tenul gras)? Am si cosuri sub piele dar si cosuri care fac puroi si sunt foarte dureroase si urate, am si cosuri negre. Sunt disperat, am 16 ani, baiat si cele mai multe cosuri le am in partile laterale ale obrazului. Am incercat si Skinoren, Zineryt, Oriflame si tot nu mi-au trecut. Am fost la dermatolog si mi-a recomandat Skinoren cu Zineryt, dar fac 3 luni de utliziare si tot nu vad efecte. Va rog ajutati-ma cu tratamente atat naturiste cat si din farmacii. Multumesc! Funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
5 răspunsuri:
| deeadeea_1643 a răspuns:

Eu folosesc solutie pentru acnee de la Cosmetic Plant si gel antiacneic de la Favisan. Bine, ele pot fi ambele de la aceeasi firma big grin. Iti cureti fata cu un buretel imbibat in solutie pentru acnee si dupa aceea aplici gelul. Trebuie sa faci asta in mod constant, de doua ori pe zi, dimineata dupa ce te speli si seara inainte de culcare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Iti recomand o crema antiacneicape baza de argila si propolis.
O gasesti in farmaciile naturiste, nu costa mai mult de 7, 50.
Te pup!

| StamateAlina1987 a răspuns:

Si eu am avut probleme cu cosurile timp de 10 ani de zile.
Am reusit sa scap de acnee si puncte negre dupa ce am inceput sa folosesc creme pe baza de ulei 100% pur de arbore de ceai de la Thursday Plantation.
Uleiul de arbore de ceai nu usuca pielea, ci o hraneste si in acelasi timp elimina foarte puternic cosurile, acneea sau punctele negre si albe.
La mine a functionat extraodinar de bine si iti recomand sa le incerci daca nu ai reusit sa scapi.
Pe langa cremele cosuri, te sfatuiesc sa inlocuiesti sapul normal, cu un sapun pe baza ulei de arbore de ceai de la Thursday Plantation, pentru a limita excesul de sebum.

| Sweet04 a răspuns:

Buna! Si eu am tenul gras si folosec LoveNature tot de la Oriflame pe mine ma ajuta foarte mult.
Sau poti sa incerci Argila, o gasesti la orice farmacie si nu este scumpa este 10 lei.