| ykow25 a întrebat:

Hei TPU, am si eu o intrebare:CUM SCAP DE COSURI? Am 13 ani si incerc sa scap de cosuri de 2 ani incoace(imi apar doar pe fata). Am incercat mai multe tratamente cu :Skinoren, crema de galbenele, spirt, solutie antiacneica(de la farmacie-asa se numeste), malai(pentru. puncte negre), sapun cu sulf, Mibazon(am citit pe internet ca ar fi bun), masca peeling si gel de curatare de la Iwostin(sunt o porcarie sa nu incercati asa ceva), am incercat si cu... urina si acum folosesc foarte rar, cand am cosuri "gigantice" crema antiacneica cu argila activa si propolis si bitter gel cu tinctura suedeza si argint coloidal(crema o aplic seara, iar gelul ziua). Am fost si la dermatolog si mi-a dat acele produse Iwostin si am fost total dezamagita de ele(am mai dat si o gramada de bani ). Cu totii spun ca asa este la varsta asta, insa eu nu cred. Colgele de la mine din clasa au 2-3 si alea foarte mici o data la doua luni. Mie imi ies si din alea cu mot galben si din alea mari sub piele de ma dor rau, altele tot sub piele dar ca niste brobonele mici si o gramada de puncte negre. Am mai auzit de pasta de dinti (unii spun ca ar fi buna si altii nu) si de o solutie zineryt(dar a folosit o colega si mi-a spus ca iti dispar cosurile, dar dupa ce solutia se termina iti reapar). Spuneti-mi si mie alte solutii impotriva cosurilor, insa nu mai vreau sa aud de Avon, Oriflame si alte din astea.Prefer tratamente naturiste decat cine stie ce crema.Multumesc!

6 răspunsuri:
| Avatar001 a răspuns:

Spala-te cu sapun pe maini, inainte de a atinge fata! Nu folosi sapun obisnuit, ci, crema de ras, sau sapun de ras(daca mai exista)! In fiecare seara, fa-ti gomaj cu tarate de grau(umezeste fata, aplica, cu mana, taratele pe fata si freaca, usor, timp de 3-4 minute), dupa care, te vei limpezi cu apa calduta! Dupa tamponarea fetei cu prosop curat(sau de unica folosinta), aplica pe ten, zeama de lamaie(atentie, ustura!)! Dimineata, poti clati fata, tot cu apa calduta. Nu stoarce cosurile!Evita alimentele excitante,bauturile carbogazoase si tutunul! Fiul meu, a scapat dupa trei saptamani, dar, a continuat cu tratamentul(1-2 ori pe saptamana)si igiena.Spargele mai intai , apoi date cu spirt si apoi date cu miere pe fata , o sa iti treca lasa mierea cam 10 minute Iti doresc succes!
Funda ?

| erika13 a răspuns:

Produsele de la avon pentru cosuri sunt foarte bune happy

| Boticelu a răspuns:

Bunahappy.Eu am 14 ani si cand era d varsta ta aveam o multime de cosuri.Credeama aveam multe.Sh colegele mele aveau si ele si-au facut bretoane si chesti chatterbox Nu le statea bine deloc.Aletele dintre ele puneau cate un tub de fond de ten pe fata si cand se demachiau zici ca erau mumii.Te inteleg in legatura cu cosurile
Incerca cu Coaja de portocala. Pentru tratament coaja de portocala se rade, se amesteca cu putina apa si se aplica pe zonele cu, cosuri.Succes :*

| ingerashroz a răspuns:

Buna eu am la fel dar la mine au mai trecut datorita batonului de la oriflame cel in 2 culori verde si crem mult succes

| Mirela_Olimpia_1994 a răspuns:

Si eu 13 ani si multe cosuri nu pot sa scap de ele dar mi-am luat o Lotiune de fata impotriva cosurilor de la Farmacie.Ti-o recomand si tie ..ma dau cu ea de 2 saptamani si cosurile incep sa dispara..Este astringenta, antispeptica. De la TIS (FARMACEUTIC) Sper sa-ti fie de folos..Succes! :*