Cum scap de insomnie?

Cine are la activ cateva nopti nedormite constientizeaza importanta somnului pe deplin. Somnul insuficient sau nelinistit aduce cu sine probleme de sanatate, randament scazut la serviciu, probleme de concentrare si de memorare, depresie si demotivare etc.
Paradoxal, cei mai obositi si stresati dintre noi, care au cea mai mare nevoie de un somn linistit si odihnitor, sunt cei care au cel mai des probleme cu somnul. Fie ca nu poti adormi sau ai un somn intrerupt, iata cateva sfaturi care sa te ajute sa dormi ca un bebe:

 1) Calculeaza ora la care trebuie sa adormi in functie de ora la care trebuie sa te trezesti
Tine cont de faptul ca cel mai odihnitor somn dureaza 8 ore si se desfasoara intre 22.00 si 06.00. Desigur, acest interval variaza si in functie de stilul tau de viata. Doar ca sa te motivezi sa nu mai pierzi noptile, gandeste-te ca cei care dorm mai putin de 7 ore pe noapte au o durata de viata scazuta.
De asemenea, ia in calcul faptul ca prea mult somn (mai mult de 10 ore) este la fel de daunator, asa ca nu te mai baza pe faptul ca “recuperezi” in weekend!
Daca vei dormi in fiecare noapte aproximativ acelasi numar de ore, in aproximativ aceleasi intervale, corpul tau isi va putea regla bioritmul si va functiona la parametrii optimi.

2) Opreste-ti computerul si televizorul!
Faptul ca stai cu ochii atintiti intr-un ecran/monitor multe ore duce la oboseala si sensibilitatea crescuta a acestora, dar iti va face si adormitul mai dificil. Daca ai privit la TV sau ai stat la calculator inainte sa te culci, petrece inca o ora facand altceva, astfe incat ochii si mintea ta se vor putea relaxa.

3) Abtine-te de la cafeina si tigari
Atat cafeina (cafea, sucuri de tip cola, energizante, unele ceaiuri, unele tipuri de ciocolata etc) , cat si nicotina sunt stimulanti nervosi. Acesti agenti te vor tine treaz si alert pana cand te vei simti sfarsit si vei apela la alta “doza” pentru a-ti reveni.
Daca vrei sa bei ceva inainte de a te culca, opteaza pentru apa, ceai decofeinizat sau lapte cald. Daca optezi pentru ceai, incearca de tei sau de valeriana. Mos Ene ti-ar recomanda un ceai cald de tei, cu o lingurita de miere de salcam si putin lapte (efect garantat!)

4) Fa un dus relaxant
Cea mai buna varianta: apa calda, nu fierbinte in sezonul rece si apa calie in sezonul cald. Insoteste-l cu un gel de dus parfumat placut si elibereaza-ti mintea de stres si suparare.

5) Ajusteaza temperatura camerei
In functie de preferintele tale, adu aerul din incapere la temperatura optima cu o jumatate de ora inainte sa te bagi in pat. Majoritatea oamenilor dorm cel mai bine cand aerul e racoros si cand au la dispozitie o plapuma pufoasa cu care sa se inveleasca.

6) Intinde-te si fa stretching
Inainte sa te culci, lungeste-te pe jos si intinde-ti membrele, pana simti cum coloana ajunge la o pozitie optima. Intinde-ti degetele de la picioare, apoi fa exercitii din glezne, apoi urca pana la gat si la degetele de la mana. Incordeaza-ti muschii si apoi relaxeaza-te. Vei fi ca nou!

7) Asculta ceva care sa te relaxeze
Unii prefera inregistrari ale sunetelor din natura (valuri, vant in padure, pasari ciripind etc). Altii asculta muzica ambientala sau chiar balade rock. Tu stii cel mai bine ce iti place. Daca asculti de pe calculator, seteaza-l sa se inchida singur intr-un interval ales de tine (exista programe gratuite pe net de autoshutdown), opreste toate celelalte programe (care ti-ar putea distrage atentia) si inchide monitorul! Apoi regleaza volumul cat sa fie sunetele abia perceptibile.

8) Gaseste-ti o pozitie ideala pentru somn
Daca inca n-ai identificat-o, ia-le la rand! Incearca sa stai intins pana simti spatele si umerii relaxati.Daca nu merge, incearca pe o parte, apoi pe cealalta. Uneori
nicio pozitie nu pare sa functioneze fiindca inca esti stresat dupa o zi grea. Ce trebuie sa faci e sa te gandesti la altceva si sa ai rabdare. Va veni si somnul, in cele din urma.

9) Respira adanc
Inspira lent, tine aerul in piept cat numeri la 3, apoi expira cat mai mult aer. Repeta miscarea de 10 ori – ar trebui sa simti cum te relaxezi incetul cu incetul...

10) Daca inca esti treaz dupa o ora, da-te jos din pat
E posibil sa te straduiesti asa de tare sa adormi incat sa te stresezi pe tema asta si sa nu mai poti adormi de stres si frustrare. Daca asa stau lucrurile, incearca sa faci altceva – citeste, du-te sa te plimbi (daca stai intr-o zona “sigura”), fa abdomene sau pregateste-ti pranzul pentru a doua zi, mai fa-ti un ceai si apoi maseaza-ti talpile, uita-te la poze sau, daca dormi alaturi de cineva, trezeste persoana respectiva si roag-o sa-ti faca un masaj, sperand ca nu te va uri dupa aceea.

11) Fii mai rabdator!
Nu te mai stresa pe tema adormitului si concetreaza-te asupra relaxarii corpului. Pana la urma, vei reusi sa adormi, iar in acest timp corpul tau se va odihni fizic (deci nu va fi “timp pierdut”). Tine minte ca somnul nu poate veni fortat.

12) Stai departe de somnifere!
Acelea sunt doar pentru cazuri grave si nu incerca sa ti le administrezi fara prescriptie medicala. Incearca alternativa naturista (intreaba la farmaciile naturiste) sau, daca alta solutie nu gasesti, bea o cescuta de vin rosu (dar doar atat!) si intinde-te in pat.

Somn usor!
Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| RuSuLeTzZz a răspuns:

... Somnifere. ti se va adapta usurel organismul la noul program de viata. etc. trust me tongue

| maryana5 a răspuns:

Multumim pentru. sfat happy

leonardk
| leonardk a răspuns:

As adauga sfatul nr 13. - MUNCESTE - cu siguranta insomniile dispar! Este imposibil sa nu gasesti ceva de facut.

| LuS[z] a răspuns:

O cana de ceai de musetel inainte de culcare face minuni

| asucme a răspuns:

O cana de lapte cald indulcit (eu prefer cu miere, cateodata pun si o lingurita de cacao). adorm si dorm bine, iar eu sunt genul activ noaptea si adorm abia pe la 3am. urmand procedura stiu ca cele 6 h de somn pe care le primesc vor fi si cele mai bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Multumesc. happy Voi incerca...

| StopTheWar a răspuns:

Iti zic eu cum sa faci... O metoda care merge in proportie de 70%(la mine). Te bagi in pat, intins, iei o carte si citesti. Dupa 5 minute i-a sa vezi cum te ia somnul.Incearca macar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un ceai cald si ganduri pozitive(amintiri frumoase si pline de bucurie)iti pot aduce somnul. Exclus somnifere. Dau dependenta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La mine nu tine cu nimic, de 10 ani iau somnifere. Altfel nu s-a putut. La inceput luam sporadic acum permanent. Noroc ca iau un somnifer usor.

| Roxata a răspuns:

Hei e interesant... E bine de stiut aceste sfaturi!

| Alias2032 a răspuns:

Mai bine faceti dragoste cu partenerul sau partenera si sa vedeti ce bine dormiti

| Frana a răspuns:

Daca ar trebui sa fac ceva anume ziua as fi mai bleg ca si o bleaga...Dar, daca ma pun in pat, singura modalitate sa adorm ii sa primesc o bota-n cap, mm de insomnie, cat despre sfaturi le-am incercat pe toate chiar si pe cele care sunt in comentari, da nimic. Sunt disperat sa dorm si mor de ciuda fac crize de nervi in pat de imi vine sa ma adorm singur cu niste pumni.Din pacate imi afecteaza si munca.

| Dorin_Petrica_1997 a răspuns (pentru Frana):

Mai ai insomnii?