| anonim_4396 a întrebat:

Cum sa scap de insomnie? AJUTOR!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| danielaxyz a răspuns:

Tinctura de valeriana(de la plafar) sau ceai de tei

| LoveToHate a răspuns:

Uita-te pe trinitas...Stiai ca exista si radio trinitras?laughingTu de ce crezi ca s-a inventat?

Poti bea lapte cald inainte sa te culci.happy

| tubica a răspuns:

Mmmm...aici ar fi multe de zis.In primul rand te-as intreba daca stai mult treaz noaptea? daca da atunci renunta la noptile albe.Si eu am suferit de asta dar din cauza ca noaptea eram treaza si ziua recuperam orele de somn pierdute.Normal ca noaptea numai puteam dormi.Important e sa-ti faci un program.De exemplu te culci la ora 9 seara.Inchizi televizorul,calculatorul, tragi perdelele de noapte, stai in liniste, faci o baie cald, bei o ceasca de lapte sau ceai cald. Ceaiul de musetel e foarte bun pentru noapte.Sa nu mananci dupa ora 7 daca se poate.Numai ceva foarte usor.Sa ai camera aerisita.Si lasa-ti gandurile laoparte.Sa nu dormi ziua sub niciun caz chiar daca numai poti de oboseala.Ai sa vezi seara ce te va lua somnul.Sa zicem ca adormi la ora 22 si te trezesti la ora 6 sau 7. E ideal.8-9 ore de somn e recomandat.winking Sper sa te tii de asta.La mine a functionat.tongue