| iStarry a întrebat:

Cum scap de o urma de cearcane? NU vreau creme, corector, alte prostii care costa o avere...Am 13 ani si dorm bine si mult pe noapte straight face

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nu știam că sunt urme, sunt cearcăne!
Cuburi de gheață sau felii reci de castravete. Nu vei scăpa toată viața de ele!
Pa, pa.

| iStarry explică:

Eu nu stau mai deloc la tv sau calculator, caa...a devenit plictisitor yawn

| Lulu44 a răspuns:

Cearcanele nu apar numai de la ne-somn... pot aparea de la stat prea mult la calculator (deoarece te uiti fix si circulatia din jurul ochilor nu e prea buna.) iti recomand sa pui cate o lingura (pusa la frigider 10 minute) pe ochi... si sa stai asa 5-10min. Sau felii de castraveti / cartofi. Si iti poti masa putin zona din jurul ochilor cu degetul inelar. Sper ca ti-am fost de folos. happy

| chibiusa a răspuns:

Compresa cu ceai de musetel sau sunatoare sau poti pune 2 felii de cartof

| Lery a răspuns:

Nu-ti fa griji or sa treaca asa aveam si eu in clasa a5-a acum 3 ani si au trecut.Razaleste marunt niste cartofi si stoarcei bine, ia 2 discuri demachiante inmoaiele bine in sucul de cartof
si punele pe ochi, lasale doar 10 minute.Sau taie 2 rondele de cartof si punetile pe ochi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Maseaza fiecare cearcan cu o bucata de gheata(1/3 dintr-un cub)in fiecare dimineata si/sau seara(la alegerea ta), pana la topirea completa a acesteia.Primele rezultate se vor vedea intr-o saptamana.De asemenea, pe langa gheata, poti folosi si felii reci de castravete.

| adndreeaada a răspuns:

Buna,si eu am aceeasi problema si nu stiu cum sa scap, dar nu cred ca se poate fara creme sau fond de ten(tot 13 ani am), daca gasesti ceva ce te ajuta spune-mi si mie, pls happy